Reklama

Kultura

W Rzeszowie powstaje mural inspirowany filmami Freda Zinnemanna

Biznesistyl.pl
Dodano: 30.07.2018
40265_fred
Share
Udostępnij


Na kamienicy przy ul. Lisa Kuli 13 w Rzeszowie powstaje mural inspirowany twórczością słynnego reżysera Freda Zinnemanna. Pracuje nad nim Kamil Kuzko, autor kilkudziesięciu monumentalnych obrazów ściennych w Polsce i w Europie. Mural będzie gotowy jeszcze w tym tygodniu, a to, co na nim zobaczymy, pozostaje na razie niespodzianką.

 


Skąd pomysł na mural związany ze światowej sławy reżyserem? To nie przypadek – związki Freda Zinnemanna z Rzeszowem są dużo bliższe niż mogłoby się to wydawać. Reżyser urodził się i pierwsze lata dzieciństwa spędził w Rzeszowie, choć jako miejsce urodzenia zawsze podawał Wiedeń. Od niedawna wiadomo, że przyszedł na świat w stolicy Podkarpacia 29 kwietnia 1907 roku, a jego rodzina mieszkała na pierwszym piętrze w kamienicy przy Rynku 5 (dziś jest to kamienica przy Rynku 3 – przyp. red.). 


Powstanie muralu jest częścią wydarzenia „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”, jakie w połowie sierpnia odbędzie się w Rzeszowie. Będą projekcje filmów artysty, warsztaty, koncert, akcje artystyczne, panele dyskusyjne i wykłady. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.


– Fred Zinnemann znany jest z wspaniałych filmów, dlatego mural będzie inspirowany jego twórczością – mówi Grażyna Bochenek, koordynatorka wydarzenia. –  Mural powstaje już teraz, bo chcemy w ten sposób zaprosić mieszkańców miasta do udziału w festiwalu. Mamy nadzieję, że przez najbliższe lata będzie przypominał o tym wyjątkowym reżyserze.


Autorem muralu jest Kamil Kuzko, krakowski artysta malarz, rysownik, twórca murali, adiunkt w krakowskie ASP, autor kilkudziesięciu monumentalnych obrazów ściennych w Polsce i w Europie. 


Mural powstaje na kamienicy przy ulicy Lisa Kuli 13, w budynku, w którym mieści się Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego. Odsłonięcie planowane jest jeszcze w tym tygodniu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy