Reklama

Kultura

W centrum Rzeszowa odkryto pochówki i kamienny mur z XIV wieku

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 10.02.2017
31253_glowne
Share
Udostępnij

Kilka pochówków z XIV wieku, w tym szczątki dziecka, oraz fragment muru z XIV lub XV wieku, który otaczał kościół parafialny (dziś kościół farny), odkryli archeolodzy podczas wykopalisk na ul. 3 Maja. Rangę niezwykłego znaleziska podkreśla dr hab. Andrzej Rozwałka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, który nie ukrywa, że dzięki tym odkryciom lepiej poznamy historię Rzeszowa od XIV do XVIII wieku

Prace wykopaliskowe na ul. 3 Maja prowadzi na zlecenie wojewódzkiego konserwatora zabytków Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka.

– W trakcie prac związanych z wymianą instalacji przy przebudową deptaka inwestor odkrył pozostałości archeologiczne, dlatego pojawiliśmy się tutaj – tłumaczy Tomasz Tokarczyk, który wraz z zespołem archeologów odkrył pochówki z cmentarza, istniejącego przy kościele farnym, oraz fragment muru, który odgradzał cmentarz od ulicy. – Kamienny mur pochodzi z XIV lub XV wieku, o czym świadczy m.in. forma jego wykonania oraz wiedza historyczna o rozwoju przestrzennym Rzeszowa, a także sam fakt, że kościół farny jest najstarszym kościołem w Rzeszowie, bo datowany jest na połowę lub koniec XIV wieku. Cmentarz był użytkowany do końca XVIII wieku.

Do tej pory archeolodzy trafili na cztery pochówki, w tym dziecka, ale to dopiero początek odkryć. Ponieważ cmentarz leży na terenie, którego archeolodzy nie mogą zbadać, można przypuszczać, że pochówków jest więcej. – Praca przy ludzkich szczątkach jest specyficzna i bardzo precyzyjna, ponieważ musimy udokumentować każdą kość, opisać ją, sfotografować, zrobić rysunek, ale dzięki temu możemy pozyskać wiele informacji, np. na temat tego, na co chorowali ci ludzie – wyjaśnia Tomasz Tokarczyk.

Odkrycia archeologiczne nie opóźnią przebudowy ul. 3 Maja

Szczątki po opisaniu trafią do analizy antropologicznej, którą wykona dr Joanna Rogóż z Instytutu Archeologii, a następnie prawdopodobnie zostaną złożone w prezbiterium kościoła farnego. Co stanie się z zabytkowym murem, który (wraz z cmentarzem) jest widoczny na planie Wiedemanna z 1762 roku? – Jest pomysł, aby w jakiś sposób wyeksponować go po zakończeniu przebudowy ulicy – dodaje Tomasz Tokarczyk.

Ponadto archeolodzy trafili na liczne ciekawe fragmenty kolorowego szkła oraz różnorodnej ceramiki. Prace archeologów potrwają do połowy następnego tygodnia; cenne znalezisko w żaden sposób nie utrudni czy opóźni przebudowy ul. 3 Maja.

Lepiej poznamy historię Rzeszowa od XIV do XVII wieku

Dr hab. Andrzej Rozwałka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, konsultant prac archeologicznych przyznaje, że w ciągu ulicy 3 Maja już odkryto znaleziska cenne dla historii Rzeszowa, w tym m.in. fragment drewnianego moszczenia ulicy. W związku z tym archeolodzy zwrócili się do konserwatora zabytków w Rzeszowie, aby podczas wymiany bruku na ulicy archeolodzy mogli prowadzić badania na szerszą skalę.

– Kościół farny jest najstarszym kościołem parafialnym miasta. Na cmentarzu byli chowani mieszkańcy od połowy XIV wieku do XVIII wieku. Przy ostrożnej eksploracji cmentarza archeolodzy mogą rozpoznać poziomy pochówków, a dzięki analizie antropologicznej lub datownikom (np. monety, ceramika, szkło), jeśli one się pojawią, ustalić datowanie kolejnej sekwencji. W ten sposób odkryjemy historię Rzeszowa w jednym miejscu, dowiemy się, na co chorowali mieszkańcy, jak długo żyli czy jak się odżywiali – mówi dr hab. Andrzej Rozwałka. – Na terenie starego miasta nie było prowadzonych systematycznych badań archeologicznych. To bardzo ważne dla historii Rzeszowa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy