VIII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu odbędą się 25 stycznia w Krośnie, 26 stycznia w Markowej, Jarosławiu, Przeworsku, Przemyślu i Birczy, 27 stycznia w Rzeszowie, 28 stycznia w Dubiecku, Sędziszowie Małopolskim, Kolbuszowej i Lubaczowie, 29 stycznia w Łańcucie, Rzeszowie i Dynowie.
W Rzeszowie 27 stycznia o godz. 10 na starym cmentarzu żydowskim przy al. Rejtana zostaną uczczone ofiary Holocaustu i odbędzie się modlitwa z udziałem rabina Shalom Ber Stamblera-Chadad-Lubawicz z Warszawy. W godz. 11.30-12.30 w dużej auli Uniwersytetu Rzeszowskiego będzie można wysłuchać relacji ocalonych z Holocaustu i ich rodzin; o 12.30 prof. Jacek Leociak i dr Alina Skibińska z Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Warszawie wygłoszą wykład „Centrum Badań nad Zagładą Żydów: prace badawcze i edytorskie”. O godz. 16 – nabożeństwo Słowa Bożego nawiązujące do Dnia Judaizmu w Kościele katolickim (kościół farny). Zostaną też odczytane nazwiska Polaków z Rzeszowszczyzny zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć wraz z nimi. 29 stycznia w godz. 10-12 będzie można zwiedzić zabytki Rzeszowa, zwłaszcza te związane z obecnością Żydów w tym mieście.
Niektóre punkty obchodów w innych miastach:
W Krośnie 25 stycznia o godz. 14 w PWSZ im. S. Pigonia – wykład prof. Szewacha Weissa „Ludzie i miejsca…”.
W Rymanowie, tego samego dnia – spotkanie ocalonych z Holocaustu i ich rodzin z młodzieżą (godz. 10, Zespół Szkół Publicznych przy ul. Szkolnej) oraz władzami miasta i mieszkańcami (godz. 18.15, Hotel/Restauracja „Jaś Wędrowniczek”).
W Markowej w dniach 25-29 stycznia młodzież będzie mogła zwiedzać Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów.
W Jarosławiu 26 stycznia o godz. 11 w Opactwie Sióstr Benedyktynek będzie można wysłuchać świadectw i relacji ocalonych z Holocaustu oraz ich rodzin.
W Przeworsku 26 stycznia o godz. 15.30 w okolicach dworca PKS zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica upamiętniająca pomordowanych Żydów przeworskich.
W Przemyślu 26 stycznia o godz. 17.30 w Centrum Kulturalnym odbędzie się promocja dziennika i poezji Reni Spiegel, 18-letniej przemyskiej pisarki zastrzelonej w 1942 r.; laureaci
Pierwszego Konkursu Poetyckiego im. Reni Spiegel otrzymają nagrody, zostanie też zaprezentowany spektakl „Dziennik Reni Spiegel”, wg scenariusza Tomasza Magierskiego, w reż. Barbary Płocicy.
W Dubiecku 28 stycznia o godz. 10.30 w tamtejszym Urzędzie Gminy będzie można zobaczyć film TVP Rzeszów „Tak właśnie było”, nakręcony w 2010 r. podczas wizyty Sharon Frant Brooks, wnuczki Chaskela Franta – klezmera z Dubiecka.
W Kolbuszowej 28 stycznia o godz. 19 w restauracji C.K. Galicja odbędzie się spotkanie z Ewą Sziler-Czartoryską, córką Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Będą jej towarzyszyć wiersze Ryszarda Szilera. W godz. 11-12 młodzież przedstawi na ulicach scenki rodzajowe pokazujące Kolbuszowę z lat 30. XX w.
W Sędziszowie Młp. 28 stycznia o godz. 13.30 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie z przedstawicielami trzeciego pokolenia ocalonych z Holocaustu Żydów sędziszowskich.
W Lubaczowie 28 stycznia o godz. 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej z mieszkańcami miasta spotkają się osoby, które przeżyły Holocaust oraz przedstawiciele drugiego pokolenia uratowanych z Holocaustu.
W Dynowie 29 stycznia o godz. 14 będzie można zwiedzić Centrum Historii Żydów Polskich, a godzinę później – zabytki kultury żydowskiej w tym mieście.
Do wzięcia udziału w obchodach zaprasza rzeszowski oddział IPN. Patronat honorowy objął marszałek województwa Władysław Ortyl.