Reklama

Kultura

15 lat rzeszowskiego kabaretu Dwa Balony i Ten Trzeci

Elżbieta Lewicka
Dodano: 28.12.2012
1588_Kabaret_2_balony
Share
Udostępnij
Cała sprawa z Balonami zaczęła się przypadkiem: pewnego ranka Tomasz Sienkiewicz, matematyk stał przy ogrodzeniu Liceum Plastycznego w Rzeszowie (gdzie naucza do dziś) i zauważył idącego do pracy Jacka Szpunara. Obaj panowie znali się jeszcze z czasów studenckich, kiedy to lubili wspólnie muzykować. Zaczęli rozmawiać i okazało się, że nadal mają ochotę do wspólnego tworzenia muzyki,  jak dawniej. Do starych kumpli dołączył brat Tomasza, Bogdan i tak powstał kabaret Dwa Balony i Ten Trzeci. Dlaczego Balony? Hm…z powodu okrągłych wówczas postur Tomka i Jacka. Dziś balonowe krągłości Tomka są tylko wspomnieniem, za to zespół wciąż istnieje ku uciesze licznych wielbicieli.

Balonom „stuknęły" 15- te urodziny, ale nikt właściwie tego nie zauważył. Dlaczego? Może dlatego, że w ciągu tych kilkunastu lat działalności Tomasz Sienkiewicz zorganizował 30 balów z Balonami! Tradycyjnie więc, dwa razy do roku Balony zapraszają przyjaciół, którzy przyprowadzają ze sobą swoich przyjaciół i wszyscy świetnie się bawią. Oczywiście każdy taki bal otwiera występ kabaretu Dwa i Ten Trzeci.
 
Stolikowym rozmowom zawsze towarzyszą wspomnienia – tak też było podczas ostatniego balu, w rzeszowskiej Bohemie, kiedy to przyjaciele Tomka Sienkiewicza, słynni rzeszowscy plastycy Leszek Kuchniak i  Krzysztof Brzuzan przypomnieli o pierwszych występach kabaretu, a miało to miejsce na działce u państwa Brzuzanów  w Porębach. Scenę przygotowano z fury na siano, na „widowni " zasiadło grono przyjaciół. Z powodu ulewnego deszczu przeniesiono „koncert" do stodoły, gdzie zaatakowały wszystkich  stada komarów. Jacek Szpunar, Balon – pianista pamięta, że trup owadzi słał się wtedy gęsto na jego klawiaturze. W koncertowym debiucie Balonów uczestniczył między innymi nieodżałowany Julian Ratajczak, który organizował w Rzeszowie przez wiele lat słynne Wieczory z Muzami. Po udanym „debiucie" w stodole Kabaret Dwa Balony i Ten Trzeci był kilkakrotnie zapraszany do udziału w Wieczorach. Wieść gminna szybko się rozeszła, swoimi występami Balony wzbudzały zainteresowanie i aplauz. Dyrektor Domu Sztuki, Jan Lubas zaprosił zespół do współpracy, a przyjaciele Tomka Sienkiewicza, Krzysztof Wojtowicz i Marek Wrona pomogli zorganizować pierwszy Balu  Balonów w klubie „Cartoon", który okazał się imprezą cykliczną i istnieje do dziś! Podczas corocznych Balów odbywały się nie tylko tradycyjne występy Balonów. Wymyślono na przykład „balonowe teatrzyki", czyli inscenizacje znanych bajek, oraz konkursy pełne humoru i dobrej zabawy- wszystko oczywiście w wykonaniu Balonów. Każdy bal to okazja do zaprezentowania nowych piosenek i wysłuchania uwag na ten temat. Recenzenci są bezstronni i szczerzy- jeśli słuchaczom się coś nie podoba, od razu informują o tym  ich autora, Tomasza Sienkiewicza. Wielbiciele (i oczywiście wielbicielki!) Balonów to przedstawiciele różnych zawodów,  mieszkańcy Rzeszowa: prawnicy, lekarze, artyści, biznesmeni, plastycy, dziennikarze … i ich znajomi, którzy od wielu lat przychodzą na bale i koncerty Balonów.
 
Obok organizowania beztroskich, balonowych zabaw, zespół przygotował całkiem konkretny repertuar koncertowy, co zaowocowało koncertem w Radiu Rzeszów i udziałem w audycji Ryszarda Krużla (rok 1997). Od tamtej pory Balony były gośćmi radiowego studia kilkakrotnie, koncertując i nagrywając materiał na swoje kolejne płyty. Ich występy uświetniały ważne dla Rzeszowa wydarzenia: 50- lecie Nowin Rzeszowskich i takąż samą okrągłą rocznicę urodzin Radia Rzeszów. Telewidzowie mogli poznać Balony w programie literackim Janusza Koryla i relacjach Jerzego Dyni. Kabaret występował wielokrotnie na Dniach Rzeszowa, na rzeszowskiej Paniadze i wielu innych koncertach oraz przeglądach-  także poza stolicą województwa. Balony koncertowały także na prestiżowym Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Warszawie. Zespół ma na swoim koncie współpracę z Markiem Czarnotą, który o Rzeszowie i okolicy wie wszystko. Przy okazji organizowania wieczoru ku pamięci Juliana Ratajczaka poproszono M. Czarnotę, aby wzbogacił ten wieczór swoim występem. Nie skończyło się oczywiście na tym jedynym koncercie w rzeszowskim teatrze Maska. Wspólny występ zaowocował niebawem stworzeniem programu pt. „Rzeszowski charakterek".
 
Bracia Sienkiewiczowie swoje artystyczne talenty odziedziczyli być może po ojcu Jerzym, który był malarzem, satyrykiem i pianistą, a przede wszystkim twórcą słynnego cyklu rysunków o Jacku Rzeszowiaku, przez wiele lat drukowanego na łamach Nowin Rzeszowskich. Cały repertuar, jaki wykonuje zespół Dwa Balony i Ten Trzeci to dzieło Tomasza Sienkiewicza, który swój zespół określa jako skrzyżowanie kapeli podwórkowej z kabaretem. Grupa przyjaciół śpiewa piosenki-dowcipne, będące też swego rodzaju kroniką miejsc i wydarzeń, których świadkiem był niejednokrotnie ich autor, opisuje ludzkie charaktery i przyjaźnie. Brakuje tu tylko skeczy, jak przystało na prawdziwy kabaret, ale ten brak znakomicie uzupełniają dowcipne komentarze Tomka Sienkiewicza. Dwa Balony i Ten Trzeci wpisują się wspaniale w towarzystwo twórców rzeszowskiej kultury, zwłaszcza, że nie istnieje już słynny kabaret
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy