Reklama

Kultura

Tomasz Hołuj i jego ofensywa papierowa w Galerii Pastula

Alina Bosak
Dodano: 24.04.2023
73476_holu
Share
Udostępnij
Tomasz Hołuj – malarz, poeta i muzyk związany przed laty z trio Tomasza Stańki oraz słynnym zespołem Osjan zagości ze swoją sztuką w Galerii Sztuki Współczesnej Pastula. W Porębach Kupieńskich pod Kolbuszową, gdzie od paru lat ściągają znakomici artyści, w piątek 12 maja, o godz. 18. otworzy wystawę „Ofensywa papierowa”. Będzie okazja także do rozmów przy ognisku.
 
Artysta kompletny – powiedział Piotr Cegielski w laudacji wygłoszonej w 2014 roku z okazji przyznania Tomaszowi Hołujowi Nagrody Artystycznej Polonii Szwedzkiej. I to określenie doskonale oddaje twórcze podróże Tomasza Hołuja – malarza, muzyka i poety, który w latach 80-tych wyjechał z Polski do Szwecji na stałe. Miał wtedy 37 lat i był już uznanym artysta.
 
Urodził się w Krakowie, tu ukończył liceum plastyczne i Akademię Sztuk Pięknych, w której studiował na wydziale malarstwa, w pracowniach profesora Nowosielskiego.

Jeszcze zanim zaczął wystawiać obrazy, drukiem ukazały się jego poetyckie próby. Zamieszczało je Życie Literackie a potem Młoda Kultura. Pasją od lat licealnych była perkusja. Wspólnie z Markiem Jackowskim i Jackiem Ostaszewskim z grupy Anawa na początku lat 70. XX wieku założył trio Osjan. Hołuj grał w zespole od pierwszego występu grupy przez 12 lat, dając około tysiąc koncertów. W 1979 roku opuścił na chwilę zespół z powodu wyjazdu na intensywny trening Zen do Stanów Zjednoczonych. Po powrocie został wybrany przewodniczącym Związku Buddystów Zen i w tej roli organizował, wbrew woli SB i władz PRL, także w stanie wojennym, osadnictwo buddystów Zen i ośrodki medytacyjne w Przesiece i Zachełmiu, pod Jelenią Górą.
 
W roku 1983 Tomasz Hołuj ostatecznie opuścił grupę Osjan i obok Witolda Szczurka stał się częścią trio Tomasza Stańki. 

Malarstwem intensywnie zajął się po wyjeździe do Szwecji w 1984 roku. 
 
Planowana w Galerii Sztuki Współczesnej Pastula wystawa nosi tytuł „Papierowa ofensywa” i tytułowa materia gra w niej główną rolę, służąc artyście do kreowania niezwykłych obrazów. Wernisaż o godz. 18, w piątek 12 maja. Wstęp wolny! 

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy