Reklama

Kultura

Plakaty inne profesora Wiesława Grzegorczyka

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 16.03.2023
72522_40185_grz2
Share
Udostępnij
W piątek 17 marca w Galerii r_z przy ul 3 Maja 16 w Rzeszowie otwarta zostanie wystawa prac wybitnego plakacisty prof. Wiesława Grzegorczyka. Ceniony na świecie artysta – rzeszowianin – zebrał prace, które do tej pory nie były prezentowane szerszej publiczności. Wiele z ich to wyjątkowe komentarze do aktualnych, na ogół dramatycznych wydarzeń. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.
 
W piątek 17 marca, równo o 18:00 w będzie mieć miejsce premierowa i prestiżowa wystawa Wiesława Grzegorczyka. Jak zapowiadają organizatorzy, w rodzinnym mieście artysty przygotowano wystawę zawierająca najcenniejsze i najciekawsze zbiory. ,,Gromadzone’’ od ponad 30 lat nie były do tej pory pokazywane szerszej, polskiej i  światowej widowni. To plakaty o prostej, niekiedy wręcz ascetycznej formie graficznej, z których część  powstała z myślą o udziale w konkursach, część spontanicznie. Niektóre autor poprawiał przez wiele lat, nim uzyskał zadowalający efekt.
 
Są to osobiste komentarze do wydarzeń aktualnych – na ogół dramatycznych, gdy chwila wymagała szybkiej reakcji – lub do tych dawno minionych – z okazji ich rocznic. 
 
Plakaty prof. Wiesława Grzegorczyka
 
Najwcześniejsze, ręcznie wycinane z papieru projekty zostały na potrzeby wystawy poddane digitalizacji i wydrukowane cyfrowo. Późniejsze są już efektem pracy przy użyciu komputerowego programu wektorowego. Żadna z pokazywanych prac nie była publikowana w większym nakładzie, a niektóre funkcjonowały do tej pory jedynie w mediach wirtualnych. Wybór tych właśnie plakatów Grzegorczyka przedstawia dziś – jako pierwsza – Galeria r_z.

Rzeszowianin

Wiesław Grzegorczyk urodził się w 1965 w Rzeszowie; tu mieszka i pracuje. Studia ukończył w Krakowie: na Akademii Medycznej (1990) i na Akademii Sztuk Pięknych (1995). Jest projektantem graficznym, profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego i Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu. Zaprojektował ponad 100 plakatów malarskich, kilkadziesiąt znaków graficznych i herbów, szatę graficzną kilku albumów książkowych.
 
Prezentował swe prace na 31 indywidualnych wystawach plakatu w Polsce i za granicą i na ponad 200 zbiorowych w 40 krajach, wliczając w to najważniejsze krajowe i międzynarodowe biennale i triennale plakatu. Jest laureatem 33 konkursów projektowych i filmowych. Zdobył m.in. IV nagrodę VI Europejskiego Triennale Plakatu Politycznego w Mons (1995), nagrodę specjalną Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ETIUDA’96, główne nagrody w konkursach na logo Bielska-Białej (1996), Uniwersytetu Rzeszowskiego (2001), 25-lecia „Solidarności” (2004), nagrodę specjalną przyznaną osobiście przez Shigeo Fukudę (Taiwan International Poster Design Award 2005), szereg nagród przeglądu WOLDA (Best of Nation 2010, Award of Excellence 2017, Best of Show 2020) i wydawnictwa Graphis (Honorable Mention 2019 i 2022, dwukrotnie Silver Award 2020). Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.
 
Organizatorami wystawy są: Magdalena Uchman, Piotr Woroniec jr, a kuratorem Mirosław Pawłowski. 
 
Autor plakatu: Mirosław Pawłowski
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy