Reklama

Kultura

KSZTAŁT RÓŻNICY – wystawa malarstwa i rzeźby Piotra & Piotra Woroniec

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 09.02.2023
71555_woroniec
Share
Udostępnij

Piotr Woroniec jest rzeźbiarzem, Piotr Woroniec Junior malarzem. Ojciec i syn, których łączą nie tylko więzy rodzinne, ale też pasja. Ich znakomite prace można oglądać na wspólnej wystawie zatytułowanej „Kształt różnicy" w Galerii Integracyjnej Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie. Wernisaż w piątek, 10 lutego o godz. 18.00. Wystawa czynna do 1 kwietnia 2023 roku.

Piotr Woroniec – rocznik 1955, wypracował własny styl. Tworzy w drewnie, które łączy z metalem i szkłem. Jego prace wystawiane są w Polsce i za granicą. Piotr Woroniec junior – rocznik 1981, utalentowany malarz młodego pokolenia.

Tak o jego pracach pisała zmarła w 2019 roku  prof. Marlena Makiel-Hędrzak, polska malarka i rysowniczka: „Posługuje się w swoich pracach na pozór oszczędnym językiem linii, form i barw, poddanych swoistej dyscyplinie i selekcji. Jednakże przy bardziej wnikliwym wejściu w świat jego obrazów otwiera się dla nas całe bogactwo treści, ekspresji, znaków oraz kodów, balansujących na granicy abstrakcji i realizmu. Seria dzieł, takich jak na przykład: Kształt różnicy, Area tenebris, Napięcie, czy Carte blue to bardzo indywidualny, autentyczny obraz rzeczywistości, gdzie na takich samych prawach egzystuje doznawanie doraźności, co ciężaru pewnej, ponadczasowej arytmetyki świata.”

– „Twórczość rzeźbiarska Piotra Worońca to rodzaj niekończącego się poematu o człowieku (…) Świat jego postaci jest otwarty, ahoryznotalny, mieszczący w sobie archetypy ludzkiej natury, psychiki, a także dramatyzm średniowiecznych inscenizacji, mądrość i anegdotyzm, ludowych opowieści o zmaganiach z losem, czy wreszcie rodzaj swoistej poetyczności, która  wydobywa z nas, widzów, co ukryte, co często zapomniane, zepchnięte w przestrzeń nieobecności” – czytamy w recenzji Marleny Makiel-Hędrzak.

Piotr Woroniec urodzony w Giżycku w 1955 roku, jest absolwentem  Liceum Ogólnokształcące w Nidzicy. Lata 1975-1977 spędził na Uniwersytecie Ludowym we Wzdowie – reżyseria teatru amatorskiego. Następnie studiował filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie i  Rzeszowie. Od roku 1995 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Od 1992 do 1999 roku był asystentem scenografii w Teatrze Kreatur w Berlinie (Niemcy), a od 2006 roku prowadzi „Galerię Sękową” oraz organizuje coroczne Międzynarodowe Akcje Artystyczne przy Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Mieszka i pracuje w Woli Sękowej na Podkarpaciu.

Piotr Woroniec jr. urodził się w Rzeszowie w 1981 r., jest absolwentem Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom uzyskał w 2005 w pracowni malarskiej prof. Ireny Popiołek-Rodzińskiej. Obecnie jest wykładowcą w Zakładzie Malarstwa UR. Od grudnia 2014 roku jest prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Rzeszowskiego. W 2018 otrzymał tytuł doktora w Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w dziedzinie: Sztuki Plastyczne pod opieką promotora prof. Janusza Karbowniczka. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych, plenerach, festiwalach interdyscyplinarnych oraz projektach międzynarodowych jako uczestnik, kurator i inicjator. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy