Reklama

Kultura

„Odbicia miast” Worońca w Rzeszowskim Domu Sztuki

Alina Bosak
Dodano: 18.10.2023
Piotr Dawid Woroniec. Fot. piotrworoniecjr.com
Piotr Dawid Woroniec. Fot. piotrworoniecjr.com
Share
Udostępnij

„Odbicia miast” to tytuł najnowszej wystawy malarstwa Piotra Dawida Worońca. Można ją oglądać w Rzeszowskim Domu Sztuki Adama Rajzera. Wernisaż w środę o godz. 18.00!

Piotr Dawid Woroniec to jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców wywodzących się z rzeszowskiego środowiska artystycznego.

Urodził się w Rzeszowie w 1981 r. i jest absolwentem Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom uzyskał w 2005 r. w pracowni malarskiej prof. Ireny Popiołek-Rodzińskiej, a 2018 r. otrzymał tytuł doktora w Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w dziedzinie: Sztuki Plastyczne pod opieką promotora prof. Janusza Karbowniczka. Od 2010 roku jest wykładowcą w Instytucie Sztuki UR. Przez niemal dziesięć lat pełnił funkcję prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Rzeszowskiego.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią. Tworzy również filmy, instalacje.

Brał udział w wielu wystawach, plenerach, festiwalach interdyscyplinarnych oraz projektach międzynarodowych jako uczestnik, kurator i inicjator. Wśród tych wydarzeń są m.in.: Europejski Stadion Kultury, cykliczne projekty Plac Sztuki w latach 2012-2014, Kultura od Kuchni- 2014/16, Art&Science, Topografia wolności, Śląski Kafka, Szymb-art 2011/16, Mur-art 2015, UNESCO -art 2020. W 2014 otrzymał Stypendium Twórcze Marszałka Województwa Podkarpackiego.

W swoim abstrakcyjnym malarstwie często posługuje się techniką mieszaną. Tworzy na płótnie hipnotyzującą mapę skojarzeń, posługując się – jak to ujęła Marlena Makiel-Hędrzak – „na pozór oszczędnym językiem linii, form i barw, poddanych swoistej dyscyplinie i selekcji”. I dodała: „Jednakże przy bardziej wnikliwym wejściu w świat jego obrazów otwiera się dla nas całe bogactwo treści, ekspresji, znaków oraz kodów, balansujących na granicy abstrakcji i realizmu”.

Takie są też „Odbicia miast” – najnowsza kolekcja prac Piotra Dawida Worońca, którą od 18 października prezentuje w swojej galerii znany rzeszowski marszand Adam Rajzer. Wernisaż o godz. 18.00. W Rzeszowskim Domu Sztuki przy ul. Mickiewicza 13.

“Odbicia miast” Piotr Dawid Woroniec
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy