Reklama

Kultura

“Witowicz’84”. Zdjęcia Janusza Witowicza w Galerii Fotografii

Aneta Gieroń
Dodano: 06.11.2022
68688_witowicz
Share
Udostępnij
84 fotografie Janusza Witowicza, ikony rzeszowskiej i podkarpackiej fotografii, który zmarł w Dzień Zaduszny,  2 listopada 2021 roku, można oglądać w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Wystawa „Witowicz’84” symbolizująca wiek, w którym pożegnaliśmy znanego fotografika i prezentująca prace z prywatnego archiwum autora udostępnione po jego śmierci przez synów, Grzegorza i Igora, potrwa do 28 listopada. 
 
Fot. Karol Ząbik
 
– To przekrojowa wystawa, który pokazuje to, co mieliśmy w zamiarze od samego początku – trochę innego Janusza Witowicza. Może nie takiego, jakiego  wszyscy znają z gołębiarzy, czy cykli charakterystycznych dla stanu wojennego czy protestów, zdjęć-ikon, ale Janusza Witowicza jako fotografa kompletnego i spełnionego – mówił na otwarciu wystawy Piotr Piech, dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. – Podjęliśmy próbę wyłuskania z blisko 1000 negatywów tych zdjęć, które pozwoliłby na stworzenie wystawy różnorodnej, pokazującej potencjał i wrażliwość Janusza Witowicza. To swego rodzaju kapsuła czasu, bo te fotografie pokazują rzeczywistość, której w dużej mierze już nie ma. 
 
Na wystawie obecni byli synowie fotografa: Grzegorz, Paweł i Igor Witowiczowie, znajomi, przyjaciele, rodzina i wielu rzeszowian, którzy doskonale pamiętają jego zdjęci z publikacja chociażby w GC „Nowiny”, gdzie pracował przez kilka dekad.
 
– Jest jeszcze wiele zdjęć Ojca nigdzie nie publikowanych i jest szansa, że zobaczymy je na kolejnych wystawach w Rzeszowie, skoro wzbudzają takie zainteresowanie – zapowiedział Igor Witowicz.

– Janusz był dla mnie wybitnym artystą i dobrym człowiekiem. Napisałem nawet wiersz „Fotogramy Janusza Witowicza”, który znalazł się w jubileuszowym katalogu przy okazji wystawy z okazji jego  80. urodzin. I na zawsze, jako człowiek i artysta pozostał dla mnie tajemnicą – mówił Marek Pękala , który poznała Janusza Witowicza w „Solidarność”, a potem współpracował z nim w Tygodniku „San” i GC Nowiny.
 
Prace Janusza Witowicza były prezentowane na ponad 20 wystawach indywidualnych w Kielcach, Rzeszowie, Krośnie i Jarosławiu. Jego wystawa, o znamiennym tytule „Remanent” miała miejsce w 2017 r. Zorganizowało ją w Galerii Nierzeczywistej, z okazji 80. urodzin artysty, Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne (RSF), którego Witowicz od 2016 r. był członkiem honorowym. 
 
Fot. Karol Ząbik
 
Najbardziej znaną i powszechnie kojarzoną z Januszem Witowiczem jest seria fotografii przedstawiająca rzeszowskich gołębiarzy. Zdjęcia zaprezentowano w formie wystawy pod tytułem „W każdą sobotę, czyli rzeszowscy gołębiarze w obiektywie Janusza Witowicza” w Rzeszowskim Towarzystwie Fotograficznym i Muzeum Etnograficznym. Zdjęcia znakomitego fotografa znajdują się w archiwum rodzinnym, zbiorach prywatnych i kolekcjach muzealnych, w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie, Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, a także w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.
 
Janusz Witowicz urodził się 16 grudnia 1937 roku w Tarnopolu. Od 1945 roku związany był z Rzeszowem, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące. Podczas studiów na Wydziale Lotnictwa Politechniki Warszawskiej rozpoczął współpracę  ze Studenckim Klubem Fotografii i Filmu „Limes”. W 1966 roku został laureatem I nagrody w II wystawie Fotografii Artystycznej Studentów Warszawy. Po studiach wrócił do Rzeszowa i poświęcił się fotografii. Od lat 60. XX w. jego fotografie były publikowane na łamach prasy regionalnej  i ogólnopolskiej. W latach 80 współpracował z prasą opozycyjną, dokumentując wydarzenia z okresu Solidarności i stanu wojennego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy