Reklama

Kultura

Przywracanie pamięci w Rzeszowie. Historia z macew

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 03.11.2022
68595_popiela
Share
Udostępnij
Dariusz Popiela – polski kajakarz górski, czterokrotny medalista mistrzostw świata – przywraca pamięć o zaniedbanych cmentarzach żydowskich. „Mija rocznica, kiedy pół miasta zginęło, a tu nikt nawet nie pali świeczki” – tak bohater filmu Wojciecha Szumowskiego „Ukos światła” wyjaśnia swoją motywację. 23 listopada o godz. 17.00 w Filharmonii Podkarpackiej rzeszowska premiera dokumentu oraz spotkanie z reżyserem i bohaterem tej niezwykłej filmowej opowieści „O przywracaniu pamięci”. Organizatorami wydarzenia są: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny – wcześniej konieczna jest rejestracja na: https://app.evenea.pl/event/o-przywracaniu-pamieci/.
 
Spotkanie „O przywracaniu pamięci” realizowane jest w ramach IV edycji cyklu „W labiryncie świata”. Film „Ukos światła” był wielokrotnie nagradzany zarówno na polskich, jak i zagranicznych festiwalach filmów dokumentalnych, m.in. w Warszawie, Krakowie, Miami, San Diego. Po projekcji filmu zaplanowano rozmowę z reżyserem Wojciechem Szumowskim i bohaterem filmu Dariuszem Popielą oraz dyskusja z udziałem publiczności. Moderatorem spotkania będzie Wojciech Bonowicz, felietonista „Tygodnika Powszechnego”.
 
Film jest opowieścią o odzyskiwaniu pamięci przez podhalańską społeczność. Grupa młodych ludzi skupionych wokół Darka Popieli sportowca, człowieka, który nie zgadza się na to by hitlerowski zamiar wytarcia z historii Żydów się spełniał, prowadzi prace na starym, zapomnianym cmentarzu żydowskim. 
 
Naturalny przebieg wydarzeń związanych z odnową cmentarza wyznacza również rozwój dramaturgiczny filmu. Ciągle nowe, zaskakujące chwile. Bohaterowie podnoszą wywrócone macewy, odkopują je spod darni, odznaczają masowe mogiły z II Wojny Światowej, rozmawiają z mieszkańcami. Dzięki tym rozmowom macewy spod stodół trafiają na miejsce swojego pierwotnego przeznaczenia.
 
 
Film jest opowieścią o odczytywaniu – z macew, z dokumentów, z sąsiedzkiej pamięci – historii przedwojennej i wojennej Polski. Młodzi ludzie w Krościenku, w Grybowie, w Czarnym Dunajcu i wielu innych miejscach w Polsce sukcesywnie oświetlają światłem pamięci imiona konkretnych osób.

Film wyprodukowany został przez Fundację Tygodnika Powszechnego. Partnerem Strategicznym produkcji jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. 
 
Udział w spotkaniu jest BEZPŁATNY pod warunkiem REJESTRACJI i okazania na miejscu biletu wstępu. W dniu wydarzenia zajmowanie miejsc będzie możliwe od godz. 16:00. Rezerwacja biletów jest ważna do godz. 16:30. Bilety można rezerwować na https://app.evenea.pl/event/o-przywracaniu-pamieci/.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy