Reklama

Kultura

Łukasiewicz. Wizjoner z duszą w Ogrodach Pałacu Lubomirskich

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 03.08.2022
65459_lukasiewicz
Share
Udostępnij
Od piątku, 5 sierpnia w Ogrodach Letniego Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie, gdzie obecnie mieści się Okręgowa Izba Lekarska otwarcie wystawy fotografii „Łuksiewicz. Wizjoner z duszą”. Wernisaż o godz. 17.00. Wstęp wolny.
 
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa wykorzystując zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego przygotowała świetną wystawę w 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza, którą do 7 października będzie można oglądać w samym centrum Rzeszowa, przy jednym z najpiękniejszych budynków w mieście.

Ślady Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie

8 marca 2022 r. obchodziliśmy 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza, pioniera przemysłu naftowego i gazowniczego, wizjonera swoich czasów, wynalazcy i społecznika. By uczcić jego pamięć, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Łukasiewicza.  Z tej okazji Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa wydała pamiątkowe wydruki z fotografiami przedstawiającymi miejsca w Rzeszowie, z którymi był związany. Były to reprodukcje fotografii ze szklanych negatywów z Archiwum GFMR autorstwa Edwarda Janusza i Rodziny, przedstawiające m.in.: gimnazjum popijarskie przy ulicy 3 Maja (obecnie I LO), do którego w latach 1832-1836 uczęszczał Łukasiewicz i kamienicę, w której mieścił się hotel zwany „Luftmaszyną” (na rogu dzisiejszych ulic: Kościuszki i Słowackiego). Tam konspirował m.in. z Edwardem Dembowskim, organizatorem Powstania Krakowskiego w 1846 roku.
 
– Wystawa plenerowa „Łukasiewicz. Wizjoner z duszą”, to zbiór unikatowych fotografii z kolekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego, opracowany przez Galerię. Sentymentalną podróż po miejscach związanych z przemysłem naftowym na obszarze południowej Polski zaczynamy od  Bóbrki, przenosząc się następnie do Libuszy, Krygu, Jasła, a także Krosna i Klimkówki, w Borysławiu kończąc – wylicza Barbara Bokota-Tomala z Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. 
 
Mimo, że ropa naftowa była znana już wcześniej, dopiero Ignacy Łukasiewicz zapoczątkował wydobywanie jej na skalę przemysłową. Wraz z Karolem Klobassą-Zrenckim oraz Tytusem Trzecieskim w 1854 roku założył w Bóbrce pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. To podkarpackie miasteczko stało się kolebką wydobycia tego kluczowego dla późniejszego, przemysłowego rozwoju świata surowca.

Od Łukasiewicza do Kwiatkowskiego

Prezentowane na wystawie fotografie pokazują nie tylko panoramy pól naftowych, szyby, kopalnie nafty, ale także robotników przy pracy, przy wyrobie kul iłowych do zamykania wody w szybie naftowym, wiertaczy powracających z pracy, jak również urządzenia wiertnicze i oryginalne wyposażenie służące do destylacji olejów maszynowych. 
 
Wystawę zamyka fotografia z listopada 1929 r. przedstawiająca Eugeniusza Kwiatkowskiego  – chemika, ówczesnego ministra przemysłu i handlu, inicjatora budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, pozującego wraz z grupą gości na tle szybu naftowego w Borysławiu. Szyb ten podczas uroczystego otwarcia nazwany został jego imieniem.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy