Reklama

Kultura

Prof. Chwin w Rzeszowie. Zaprasza do rozmowy o Polsce

Alina Bosak
Dodano: 27.06.2022
64680_ch
Share
Udostępnij
Na spotkanie z prof. Stefanem Chwinem, erudytą z lekkością prowadzącym słuchaczy w meandry polskiej kultury i tożsamości zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Profesor przyjeżdża do Rzeszowa z okazji promocji książki „Wolność pisana po Jałcie”, w której rozprawia się z narodową megalomanią, poddając destrukcji mity prawicowe i lewicowe. Okazja do dyskusji na ten temat już we wtorek, 28 czerwca, o godz. 17, w budynku biblioteki przy ul. Sokoła 13.
 
Wykłady prof. Stefana Chwina w Rzeszowie zawsze przyciągają spore grono słuchaczy. Nie zdarzają się często, ponieważ Stefan Chwin – profesor zwyczajny nauk humanistycznych, powieściopisarz, krytyk i historyk literatury, mieszka w Gdańsku. To jego rodzinne miasto, miejsce studiów i pracy. Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim w Instytucie Filologii Polskiej – w Zakładzie Historii Literatury Polskiej. W 1995 roku za powieść „Hanemann” otrzymał Paszport Polityki. Jest autorem również takich pozycji literackich jak: „Esther”, „Złoty pelikan” czy „Dolina radości”. Z pozycji historyczno–naukowych trzeba wymienić: „Dzieci”, „Romantyczna przestrzeń wyobraźni”, „Literatura i zdrada” czy „Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni”.
 
Jest laureatem nagród na najważniejszych festiwalach literackich i kulturalnych w Polsce i za granicą. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literaturoznawstwa oraz badań nad polską i europejską kulturą XIX i XX wieku. Profesor jest członkiem Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Polskiego PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz kolegium redakcyjnego „Kwartalnika Artystycznego”.
 
W najnowszej książce „Wolność pisana po Jałcie” wkłada w kij mrowisko, poddając totalnej dekonstrukcji nie tylko mity prawicowe, ale też lewicowe, nie tylko bogoojczyźniane, ale i liberalno-postępowe. Obszerne dzieło składa się z tekstów pisarza publikowanych w „Gazecie Wyborczej”. 
 
Dr Piotr Sitkiewicz, literaturoznawca, w nocie na temat książki pisze: „Konferencja w Jałcie ustaliła ostateczny kształt polskich granic i przypieczętowała wepchnięcie naszego kraju w ramiona wschodniego mocarstwa. Jej skutki odczuwamy właściwie aż do dziś niemal w każdym aspekcie naszego życia. W swojej najnowszej książce Stefan Chwin przygląda się Polsce pojałtańskiej i jej mieszkańcom, którzy po wielu latach walki o wolność nie bardzo wiedzą, co począć ze swoim zwycięstwem. Książka ta łączy głęboki namysł nad skomplikowanymi kolejami dwudziestowiecznej historii z wyczuciem paradoksu dziejów, który pewnie nigdy już nas nie opuści. Jej autor poszukuje więc w polityce i literaturze śladów pojałtańskiego pesymizmu, objawiającego się przekonaniem, że komuna nigdy się nie skończy. Udowadnia, że Stalin przygotował grunt pod powstanie Unii Europejskiej. Przesuwa datę odzyskania przez Polskę niepodległości. Sugeruje, że MTV powinno dostać Pokojową Nagrodę Nobla. Podpowiada, o czym w Polsce lepiej głośno nie mówić. Ujawnia, czego tak naprawdę się boimy. Pyta, jak wyzwolić się od Polski.”
 
Wszystkich ciekawych argumentów profesora i gotowych wejść z nim w polemikę zaprasza już we wtorek 28 czerwca Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Wstęp wolny.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy