Reklama

Kultura

Piotr Szaradowski, kolekcjoner mody w Muzeum Okręgowym

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 25.06.2022
64650_szaradowski
Share
Udostępnij
W niedzielę, 26 czerwca o godz. 13.00 w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie  spotkanie z dr. Piotrem Szaradowskim, kolekcjonerem mody, autorem książki „Francja elegancja. Z historii haute couture” w ramach cyklicznych spotkań związanych z wystawą "Modowy Luksus". Wstęp na prelekcję „Tradycja i nowoczesność art déco” oraz wystawy muzealne 10 i 8 zł.
 
Dr Piotr Szaradowski to historyk sztuki, wykładowca, kurator i kolekcjoner. Wykłada historię mody w School of Form Uniwersytetu SWPS. Przez osiem lat prowadził autorskie cykle otwartych wykładów na temat historii mody francuskiej w poznańskim Domu Bretanii ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Posiada kolekcję ubiorów XX wieku, głównie francuskich domów, którą często pokazuje w ramach swojego bloga Muzealne Mody.
 
Jak sam przyznaje, moda to dla niego zjawisko społeczne, a zatem i abstrakcyjne pojęcie, które trudno kolekcjonować, ale w swojej kolekcji ma też przedmioty pozwalające o modzie, o jej historii opowiedzieć. Głównym składnikiem są oczywiście ubiory, ale również magazyny mody, zdjęcia, pocztówki. Wszystko to, co pozwala zbudować kontekst dla ubiorów.
 
W niedzielę w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie dr Piotra Szaradowskiego wygłosi prelekcję pt. „Tradycja i nowoczesność art déco”.
 
Słynna paryska Wystawa Sztuk Dekoracyjnych z 1925 roku traktowana jest jako manifestacja stylu art déco. Wielokrotnie była ona omawiana w kontekście sukcesów Polski i oczywiście francuskich rzemieślników. Podczas wykładu prowadzący skupi się jednak na przeciwnych głosach, wskazujących chociażby nieprzystawalność prezentowanego wzornictwa do przemysłowej produkcji. Pozwoli to przyjrzeć się francuskiemu wzornictwu (także modzie), nieco bardziej krytycznie.

Modowy luksusu w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Do końca sierpnia w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie można też oglądać wystawę „Modowy luksus”, na którą składa się 208 kobiecych strojów i akcesoriów kupionych za 313 tys. zł ze zbiorów Hanny Szudzińskiej. W ciągu ostatnich 5 lat, odkąd tworzona jest kolekcja, to już czwarty i dotychczas największy zakup. 
 
Menażeria, która trafiła do Rzeszowa obejmuje: 80 torebek, 53 wachlarze, 15 parasolek, 14 par obuwia, garderobę, w tym: 4 kompletne ubiory, 3 staniki, 6 peleryn, etolę piórową, 6 elementów bielizny, 5 nakryć głowy i 4 drobne akcesoria oraz 17 szkieł toaletowych. Eksponaty pochodzą głównie z krajów Europy Zachodniej: Francji, Austrii, Anglii, Niemiec, Holandii, Belgii, Włoch i Czechosłowacji, a także Stanów Zjednoczonych oraz z krajów Dalekiego Wschodu  – Japonii i Chin. Pozyskane egzemplarze modowe powstały od 1. połowy XIX stulecia aż do lat 50. XX w. Najstarszy jest wachlarz z końca XVIII w., najmłodsze torebki z lat 60. i 70. XX w.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy