Reklama

Kultura

Dialog światów – prof. Jacek J. Kolasiński z wystawą w Rzeszowie

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 02.03.2022
60578_wystaw
Share
Udostępnij
Jacek J. Kolasiński, profesor nadzwyczajny sztuki i historii sztuki Międzynarodowego Uniwersytetu na Florydzie i dyrektor Ratcliffe Art + Design Incubator na tej uczelni, interdyscyplinarny artysta i kurator, którego twórczość jest zakorzeniona w międzynarodowym dialogu między „Starym Światem” Europy i „Nowym Światem” Stanów Zjednoczonych, w historii nawiązującej do polskich śladów na Haiti, będzie w czwartek, 3 marca gościem Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie wygłosi wykład i otworzy wystawę "Archiwum Kreolskie: Królestwo La Gonȃve”.
 
W czwartek, 3 marca, o godz. 12.00, w Galerii Instytutu Sztuk Pięknych im. prof. Włodzimierza Kotkowskiego przy al. mjr. W. Kopisto 2a w Rzeszowie otwarta zostanie wystawa Jacka Jerzego Kolasińskiego pt. "Archiwum Kreolskie: Królestwo La Gonȃve”, z udziałem artysty. Dwie godziny później, o 14.00, będzie można natomiast wysłuchać wykładu otwartego profesora Kolasińskiego pod tym samym tytułem. Wykład odbędzie się auli „Kula” budynku A0 przy ul. S. Pigonia 1 w Rzeszowie. 
 
Dr Jacek J. Kolasiński jest dyrektorem założycielem Ratcliffe Art + Design Incubator oraz profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Sztuki i Historii Sztuki na Florida International University, gdzie przez sześć lat pełnił funkcję przewodniczącego wydziału. Do Stanów Zjednoczonych przyjechał z Polski, gdzie studiował historię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Posiada tytuł Bachelor of Arts w zakresie stosunków międzynarodowych oraz tytuł MFA i BFA na Florida International University w Miami oraz doktorat Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
 
Jako interdyscyplinarny artysta, projektant i kurator, Kolasiński koncentruje się na bardzo dynamicznym obszarze praktyki twórczej, który podlega ciągłym i szybkim zmianom. Istotnym aspektem jego aktywności badawczej/twórczej jest głębokie zainteresowanie oddziaływaniem poprzez interakcje międzyludzkie oraz dyskurs społeczny w sferze publicznej i społecznej. Szczególnie pociąga go pojęcie konwergencji, często opisywane jako „praktyka przestrzenna”, która łączy różnorodne koncepcje architektoniczne i artystyczne z miastem, społeczeństwem i praktykami estetycznymi w ogóle.
 
Poprzez swoją pracę twórczą Kolasiński testował złożone, transdyscyplinarne współprodukcje, instalacje multimedialne, jedno- i wielokanałowe projekcje wideo, cyfrowe fabrykacje 3D, a także projekty społecznościowe i site-specific. Prace i projekty kuratorskie Kolasińskiego dotarły do szerokiej międzynarodowej publiczności poprzez prezentacje i wystawy w wielu miejscach, m.in. w: Teatro Colon, Buenos Aires, Argentyna; Festiwal Internacional Cervantino, Guanajuato, Meksyk; 61 Festival de Cannes – Kącik Filmów Krótkometrażowych; Cinema Politic, Barcelona, Hiszpania; Digital Fringe, Melbourne, Australia; Łotewska Akademia Sztuki; Wileńska Akademia Sztuk Pięknych; Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie; Tianjin University – by wymienić tylko kilka. Jego trwający projekt Creole Archive Project bada ponadnarodowe powiązania między Polską a globalnym Południem, w szczególności Haiti. W 2020 roku artysta otrzymał grant Library Research Grant w Getty Research Institute na zbadanie kolekcji Association Connaissance de l'histoire de l'Afrique contemporaine (ACHC).
 
W 2018 roku Kolasiński został honorowym członkiem (Academia Artium Latviensis Socius Honoris Causa) Łotewskiej Akademii Sztuki.
 
Jacek J. Kolasiński, Ph.D. Fot. Facebook/Jacek J. Kolasinski

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy