Reklama

Kultura

Twórczość Beksińskiego w kolekcji mody Yohji Yamamoto

Aneta Gieroń
Dodano: 21.01.2022
900x600
Share
Udostępnij
Twórczość Zdzisława Beksińskiego stała się inspirację dla japońskiego projektanta mody Yohji Yamamoto  i znalazła swoje odbicie w kolekcji „Pour Homme” jesień/zima 2022. W czwartek, 20 stycznia w Tokio odbył się pokaz premierowy, kolejny zaplanowano w Paryżu.
 
Kolekcja inspirowana surrealistycznym światem znanym z obrazów Zdzisława Beksińskiego powstała we współpracy z wyłącznym spadkobiercą artysty, Muzeum Historycznym w Sanoku.
 
– Yamamoto kilkakrotnie kontaktował się z muzeum. Interesowały go obrazy Beksińskiego namalowane w latach 60. i 70. ubiegłego wieku pochodzące z tzw. okresu fantastycznego w twórczości artysty – mówił dr Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.
 
Kolekcja Yamamoto w czwartek została pokazana w Tokio. Jej kolejna prezentacja odbędzie się w Paryżu. To tylko potwierdza, jak rośnie popularność Zdzisława Beksiński na świecie, także w popkulturze. Yohji Yamamoto to japoński projektant mody należący do czołówki światowych kreatorów. Obecnie posiada ponad 200 sklepów na całym świecie. Charakterystyczne dla kolekcji tworzonych przez Yamamoto są bardzo obszerne ubrania oraz dominacja jednej barwy, najczęściej czarnej.
 
Sanockie Muzeum Historyczne, gdzie mieści się Galeria Beksińskiego, posiada największą kolekcję prac artysty; kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.
 
Beksiński był malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem, fotografikiem. Pisał także opowiadania, a przez kilka lat projektował nadwozia autobusów. Urodził się w Sanoku w 1929 r. Po ukończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej wrócił do swojego rodzinnego miasta. Od 1959 r. do 1967 r. pracował jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.
 
W 1977 r. zdecydował się opuścić Sanok, po tym jak władze miasta zdecydowały o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich. Zamieszkał w Warszawie. 21 lutego 2005 roku Beksiński został zamordowany w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Zgodnie z jego wolą, pochowano go w Sanoku w grobowcu rodzinnym.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy