Reklama

Kultura

Rzeszów bez Świątecznych Targów Książki

Aneta Gieroń
Dodano: 04.11.2020
51980_targi
Share
Udostępnij
Czwarta już edycja Świątecznych Targów Książki, zaplanowana na 20-21 listopada w Galerii Millenium Hall w Rzeszowie, niestety, nie odbędzie się. Organizatorzy do końca mieli nadzieję, że w zmienionej formule, online, ale uda się spotkać autorom książek z czytelnikami. Środowa decyzja premiera rządu, Mateusza Morawieckiego, o zamknięciu galerii handlowych, przesądziła o przeniesieniu imprezy na inny termin. Na stronach targów pojawił się komunikat:”Jest nam bardzo przykro. Próbowaliśmy zorganizować nasze Targi w innej, zmienionej formule. Ale z częściowym lockdownem, obowiązującymi zakazami i reżimem sanitarnym to niewykonalne. Mamy nadzieję, że spotkamy się z Wami za rok!”
 
Szkoda tym większa, że w tym roku targi zapowiadały się znakomicie. Swój udział potwierdzili: Marek Majewski, Sylwia Chutnik, Radosław Rak, Adam Bodnar, Jacek Cygan, Katarzyna Olubińska, Marcel Woźniak i wielu innych autorów. Miała być też debata o Kresach i niespodzianka wyjątkowa – wystawa reprodukcji prac Tamary Łempickiej,  znakomitej malarki art deco. 

Twarzą tegorocznych Świątecznych Targów Książki, które w Rzeszowie są już tradycją, a „czytanie wciąż kręci” tysiące miłośników opasłych tomów, miał być Jacek Cygan. Autor tekstów, który napisał ponad tysiąc piosenek, świętujący w tym roku 70. urodziny i 50. lecie pracy artystycznej.

Marek Krajewski, autor kryminałów i laureat Paszportu Polityki, w Rzeszowie miał się pojawić tuż po premierze najnowszej książki „Moloch”, która zdaniem autora jest najmroczniejszą spośród jego powieści.
 
W tym roku obchodzimy rok Tyrmanda, co związane jest z 100. rocznicą jego urodzin i 35. rocznicy śmierci. Pod koniec ubiegłego roku w kinach pojawił się znakomity „Pan T.”, który jest fabularyzowaną opowieścią o polskim pisarzu i publicyście, autorze kultowej książki „Zły”, a Marcel Woźniak, autor biografii „Tyrmand. Pisarz o białych oczach” już nie mógł się doczekać spotkania z czytelnikami w Rzeszowie.
 
W trakcie tegorocznych Świątecznych Targów Książki miała być także wystawa reprodukcji prac Tamary Łempickiej oraz możliwość spotkania online z jej wnuczką, Victorią de Lempicka oraz prawnuczką, Marisą de Lempicka, które wydawnictwu BOSZ z Olszanicy w Bieszczadach, przekazały wyłączne prawo do prezentowania prac artystki na rynku polskim – już zaplanowana jest publikacja wielkoformatowego kalendarza oraz trzech albumów dedykowanych Łempickiej. Pierwszy z albumów, prezentujący 106 obrazów, 18 rysunków i ponad 80 fotografii z życia artystki ukaże się w listopadzie. I bez względu na wszystko ten piękny album można będzie zamówić  online.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy