Reklama

Kultura

Z Krajewskim i Bodnarem. 20-21 listopada Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 14.10.2020
51860_krajewski
Share
Udostępnij
Marek Majewski, Sylwia Chutnik, Radosław Rak, Adam Bodnar, Jacek Cygan, Katarzyna Olubińska, Marcel Woźniak i wielu innych autorów potwierdziło swoją obecność na czwartych Świątecznych Targach Książki, które zaplanowano na 20-21 listopada w Galerii Millenium Hall w Rzeszowie. Będzie też o Kresach i niespodzianka wyjątkowa – wystawa reprodukcji prac Tamary Łempickiej i możliwość spotkania z wnuczką i prawnuczką znakomitej malarki art deco. Wszystko w pełnym reżimie sanitarnym i Klubie Lukr, gdzie z zachowaniem dystansu społecznego może maksymalnie zasiąść 150 osób.

– Mimo szalejącej pandemii mamy nadzieję, że wszyscy zdrowi spotkamy się na Targach Książki, bo te zapowiadają się znakomicie – mówiła podczas środowej konferencji prasowej Marta Półtorak, właścicielka Galerii Millenium Hall, organizatora Targów. I… są to najbardziej potrzebne dziś życzenia.
 
Jeśli nic się nie zmieni i do 21 listopada Rzeszów pozostanie w żółtej strefie, spotkania i rozmowy z twórcami na żywo odbędą się na pewno. Gdy w kolejnych tygodniach liczba osób zakażonych koronawirusem będzie rosła – stolica Podkarpacia stanie się czerwoną strefą. Wówczas wszystkie spotkania autorskie odbędą się online, a szkoda by było. Tym bardziej, że od marca wielu autorów nie prowadziło żadnych spotkań autorskich – na rzeszowskich targach premierę swojej książki zapowiedzieli m.in. Dariusz Korytko i Jerzy Porębski, autorzy bestselleru „Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku”.
 
 
Fot. Archiwum Świąteczne Targi Książki
 
Twarzą tegorocznych Świątecznych Targów Książki, które w Rzeszowie są już tradycją, a „czytanie wciąż kręci” tysiące miłośników opasłych tomów, będzie Jacek Cygan, z którym spotkanie poprowadzi dziennikarz muzyczny Gazety Wyborczej, Jarosław Szubrycht. Dlaczego akurat Jacek Cygan?
 
– Świetny człowiek, autor tekstów, który napisał ponad tysiąc piosenek, świętujący w tym roku 70. urodziny i 50. lecie pracy artystycznej – wyliczał Andrzej Sroka, koordynator Targów.
 
Tłumy wielbicieli przyciągnie bez wątpienia Marek Krajewski, autor kryminałów i laureat Paszportu Polityki. W Rzeszowie pojawi się tuż po premierze najnowszej książki „Moloch”, która zdaniem autora jest najmroczniejszą spośród jego powieści.
 
O „Cwaniarach” opowie Sylwia Chutnik, która już dwa lata temu gościła na Świątecznych Targach Książki. Będzie także Marcel Woźniak, autor biografii „Tyrmand. Pisarz o białych oczach”. W tym roku obchodzimy rok Tyrmanda, co związane jest z 100. rocznicą jego urodzin i 35. rocznicy śmierci. Pod koniec ubiegłego roku w kinach pojawił się znakomity „Pan T.”, który jest fabularyzowaną opowieścią o polskim pisarzu i publicyście, autorze kultowej książki „Zły”.
 
Do Rzeszowa przyjedzie laureat tegorocznej Nagrody Nike, Radosław Rak, pochodzący z Dębicy, a od kilku lat na stałe związany z Krakowem, autor nagrodzonej „Baśni o wężowym sercu albo wtórnym słowie o Jakóbie Szeli”.

„Obywatel Pl” Adama Bodnara, byłego już Rzecznika Praw Obywatelskich będzie pretekstem do dyskusji o kondycji państwa polskiego i naszej dojrzałości jako społeczeństwa obywatelskiego.
 
Dziennikarka TVN, autorka popularnego bloga „Bóg w wielkim mieście” oraz popularnych książek: „Bóg w wielkim mieście” i „Kobieta w wielkim mieście”, Katarzyna Olubińska podzieli się swoim doświadczeniem Boga i doświadczeniem ludzi, którzy spotkali Boga w codzienności swojego życia w wielkim mieście.
 
Tegoroczne Targi Książki będą mieć bardzo mocny akcent górski i aż trzy spotkania tematyczne. Z Kazimierzem Nóżką, Marcinem Sceliną i Maciejem Kozłowskim będzie o Bieszczadach, a właściwie o Jeziorze Solińskim – „Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro”.
 
W Tatry wyruszymy z Bartłomiejem Kurasiem, autorem książki „Niech to szlak. Kronika śmierci w górach”. Himalaje Macieja Berbeki poznamy dzięki Dariuszowi Korytko i Jerzemu Porębskiemu, którzy w książce „Berbeka. Życie w cieniu Broad Peak” nakreślili sylwetkę wybitnego himalaisty.
 
Fenomen Kresów poznamy dzięki Annie Kozłowskiej-Ryś, autorce „Sekretów kresowych kuferków” oraz „Lwów na słodko… i półwytrawnie” oraz Piotrowi Zubowskiemu, dyrektorowi Muzeum Kresów w Lubaczowie.
 
W trakcie tegorocznych Świątecznych Targów Książki będzie także wystawa reprodukcji prac Tamary Łempickiej oraz możliwość spotkania z jej wnuczką, Victorią de Lempicka oraz prawnuczką, Marisą de Lempicka, które wydawnictwu BOSZ z Olszanicy w Bieszczadach, przekazują wyłączne prawo do prezentowania prac artystki na rynku polskim – już zaplanowana jest publikacja wielkoformatowego kalendarza oraz trzech albumów dedykowanych Łempickiej. Pierwszy z albumów, prezentujący 106 obrazów, 18 rysunków i ponad 80 fotografii z życia artystki ukaże się w listopadzie.
 
 
Fot. Archiwum Świąteczne Targi Książki
 
Biesiada literacka w Galerii Millenium Hall ściągnie w tym roku do Rzeszowa około 18  ogólnopolskich i lokalnych wydawnictw. To sporo mniej niż w roku ubiegłym, ale w dobie koronawirusa największe spółki wydawnicze wycofały się ze wszystkich imprez targowych. Na pewną będą: Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Widnokrąg, Wydawnictwo Agora, Wielka Litera, BOSZ, Księgarnia PWN, Wydawnictwo Libra PL, Wydawnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej, Księgarnie Nova oraz Bratni ZEW. Każde z nich zaprezentuje najgorętsze, tegoroczne premiery literackie oraz duże rabaty.
 
Organizatorem Świątecznych Targów Książki jest Develop Investment. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Urząd Miasta Rzeszowa udzielili wydarzeniu wsparcia oraz objęli honorowym patronatem. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy