Reklama

Kultura

Mariusz Szczygieł w Rzeszowie. Online

Aneta Gieroń
Dodano: 27.07.2020
51193_szczygiel
Share
Udostępnij
We wtorek, 28 lipca o godz. 18 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie spotkanie z Mariuszem Szczygłem, pisarzem, dziennikarzem i reportażystą, które poprowadzi dziennikarz Radia Rzeszów, Adam Głaczyński. Spotkanie online odbędzie się z wykorzystaniem platformy ClickMeeting, a link do rejestracji znajduje się na stronie www.wimbp.rzeszow.pl.  Spotkanie tłumaczone będzie też na język migowy.
 
Wtorkowa rozmowa z Mariuszem Szczygłem, to już kolejne spotkanie w ramach projektu „Spotkajmy się online” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Do udziału w projekcie „Spotkajmy się online” zaproszeni zostali cenieni autorzy współczesnej literatury polskiej, poruszający istotne i uniwersalne tematy oraz tworzący teksty zyskujące uznanie i zainteresowanie czytelników. W letnie wieczory w WiMBP gościli już wirtualnie Michał Rusinek oraz Jakub Żulczyk. Przed nami spotkania z Mariuszem Szczygłem, Jakubem Małeckim, Witoldem Szabłowskim, Marcinem Wrońskim i Alkiem Rogozińskim oraz ilustratorem Józefem Wilkoniem.
 
Spotkania z pisarzami realizowane są w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem platformy ClickMeeting umożliwiającej interakcję i aktywne zaangażowanie odbiorców. Aby wziąć w nich udział należy zarejestrować się na www.wimbp.rzeszow.pl (podając imię i adres e-mail, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania). W mailu zwrotnym potwierdzającym rejestrację znajduje się aktywny link – wejściówka na wybrane spotkanie.
 
Gościem spotkania, które odbędzie się 28 lipca 2020 roku, o godz. 18.00, jest Mariusz Szczygieł, pisarz i reportażysta, który zadebiutował w wieku 16 lat na łamach czasopisma „Na przełaj”, a od 1990 roku współpracuje (z przerwami) z „Gazetą Wyborczą”, gdzie uczył się sztuki reportażu od Hanny Krall. W latach 1995–2001 współtworzył pierwszy polski talk-show „Na każdy temat”. W 2014 roku był wśród współzałożycieli wydawnictwa Dowody na Istnienie. Jest prezesem Instytutu Reportażu.
 
Jego pierwsza książka – „Niedziela, która zdarzyła się w środę” z 1996 roku – to opowieść o ludziach z czasów transformacji ustrojowej w Polsce, często bezradnych wobec oddziałujących na nich mechanizmów. Do tematu polskich przemian reportażysta wrócił w 2009 roku antologią „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła”. Jest to zbiór przeszło 20 tekstów wybitnych polskich twórców (Hugo-Bader, Ostałowska, Reszka, Smoleński, Tochman).
 
Był twórcą wydarzenia literackiego 2014 roku – wydania dwutomowej (1800 stron!) „Antologii polskiego reportażu”.  Znawca Czech. W 2006 roku wydał „Gottland” (we Francji mówią, że to eseje, w Niemczech, że opowiadania, a w Czechach – że bestseller), gdzie opowiada o historii, w 2010 roku – „Zrób sobie raj” z reportażami bliższymi czeskiej współczesności. Dwa lata później ukazała się „Láska nebeská”, w której pisarz skupił się na czeskiej kulturze. Kilka tygodni temu Mariusz Szczygieł opublikował książkę „Osobisty przewodnik po Pradze”, która w ciągu tygodnia od ukazania się trafiła na listy bestsellerów. Jak sam mówi, dostawał tyle pytań, co zobaczyć w Pradze, gdzie pójść, co zjeść, że nie chciał już odpowiadać każdemu indywidualnie, lecz postanowił wszystkim zbiorowo. Uwaga: opowieści o Hradczanach i moście Karola w książce nie znajdziemy.
 
W 2019 roku otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” za tom reportaży „Nie ma” (zarówno w głosowaniu jury jak i czytelników). Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy