Reklama

Kultura

Szczygieł, Rusinek i inni – biblioteka w Rzeszowie zaprasza na spotkania

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 03.07.2020
51047_rusinek
Share
Udostępnij
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza od 9 lipca br. na cykl wirtualnych spotkań wokół książek i literatury. Znani i poczytni twórcy spotkają się z czytelnikami za pośrednictwem internetu. Wśród zaproszonych są Michał Rusinek, Jakub Żulczyk, Mariusz Szczygieł, Jakub Małecki, Witold Szabłowski, Marcin Wroński i Alek Rogoziński, a gościem specjalnym – wybitny ilustrator Józef Wilkoń.
 
Do udziału w projekcie „Spotkajmy się online” zaproszeni zostali cenieni autorzy współczesnej literatury polskiej, poruszający istotne i uniwersalne tematy oraz tworzący teksty zyskujące uznanie i zainteresowanie czytelników. W letnie wieczory w WiMBP zagoszczą wirtualnie Michał Rusinek, Jakub Żulczyk, Mariusz Szczygieł, Jakub Małecki, Witold Szabłowski, Marcin Wroński i Alek Rogoziński oraz ilustrator Józef Wilkoń.
 
Spotkania z pisarzami realizowane będą w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem platformy ClickMeeting umożliwiającej interakcję i aktywne zaangażowanie odbiorców. Aby wziąć w nich udział należy zarejestrować się na dedykowanej stronie (podając imię i adres e-mail, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania). W mailu zwrotnym potwierdzającym rejestrację znajdować się będzie aktywny link – wejściówka na wybrane spotkanie.
 
Każde ze spotkań będzie tłumaczone na język migowy. 
 
Gościem pierwszego spotkania, które odbędzie się 9 lipca 2020 roku, o godz. 18.00, jest pisarz, tłumacz i felietonista Michał Rusinek. W latach 1996-2012 był sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej. Poetkę poznał wkrótce po otrzymaniu przez nią Nagrody Nobla. Początkowo miał pomagać tylko przez kilka miesięcy, lecz został na 15 lat, aż do jej śmierci. Mawiała o nim, „Mój pierwszy sekretarz”. Obecnie prowadzi jej Fundację. W 2016 roku ukazała się książka „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, w której opisał kulisy ich współpracy. Michał Rusinek jest autorem również książek: „Pypcie na języku”, „Retoryka codzienna. Poradnik nie tylko językowy”. Interesuje się szczególnie językiem dzieci. Napisał, m.in. „Kefir w Kairze. Rymowany przewodnik po miastach świata”, „Mały Chopin”, „Wierszyki domowe”, „Wierszyki rodzinne”, „Jak przekręcać i przeklinać”, „Księga potworów”. W 2011 roku za książkę „Mały Chopin”, wraz z Joanną Rusinek, otrzymali włoską nagrodę Premio Vittoria Samarelli. Dwukrotnie zdobył literacką nagrodę – Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. W 2012 roku za „Wierszyki domowe”, natomiast w 2018 roku za „Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości”. W 2013 roku „Wierszyki domowe” zostały wpisane na prestiżową listę Białych Kruków – White Ravens, a wraz z „Księgą potworów”, na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
 
Tydzień później, 14 lipca (również o godz. 18) gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie będzie pisarz, felietonista i scenarzysta Jakub Żulczyk. Pochodzi z Mazur, studiował w Olsztynie i Krakowie, mieszka i pracuje w Warszawie. Autor powieści: „Radio Armageddon”, „Instytut”, „Zrób mi jakąś krzywdę”, „Ślepnąc od świateł”, „Wzgórze Psów” i „Czarne Słońce”. Publikował, m.in. w „Polityce”, „Dzienniku” i „Playboyu”. Jego ostatnia powieść – dystopijne „Czarne słońce” – ukazała się rok temu. Jak mówi autor, brzmią w niej pytania „o wolność i manipulację, o chrześcijaństwo, a w konsekwencji o wybaczenie i zemstę. O nacjonalizm i faszyzm, a w konsekwencji o poczucie przynależności, o kult siły”. W 2017 r. premierę miało „Wzgórze psów”. Poza czytelnikami, pisarza doceniły jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Literackiej Nagrody Warmii i Mazur. Rok 2014 to premiera „Ślepnąc od świateł” z ciemną stroną Warszawy jako osobnym bohaterem. Książce tej, nominowanej do Paszportu „Polityki”, Żulczyk jako scenarzysta (dodajmy, że twórca miał już za sobą scenopisarski debiut – w 2016 r. współtworzył serial HBO pt. „Belfer” z Maciejem Stuhrem) wraz z reżyserem Krzysztofem Skoniecznym dał drugie, tym razem telewizyjne, życie. Produkcja pod tym samym tytułem okazała się wielkim sukcesem – czasopismo „Variety” umieściło ją wśród najlepszych seriali 2018 r. Wcześniej było „Zdarzenie nad strumykiem” (2014 r.) dla dzieci i fantastyka przygodowa dla młodzieży – „Zmorojewo” i „Świątynia” (obie z 2011 r.). W 2010 r. ukazał się horror pt. „Instytut”, a w 2008 r. „Radio Armageddon” – „pierwsza polska powieść emo”, jak nazwał ją w recenzji Krzysztof Varga. Jakub Żulczyk zadebiutował w 2006 r. powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę… czyli wszystkie gry video są o miłości”.
 
Informacje o terminach poszczególnych spotkań pojawiać się będą na stronie internetowej oraz facebookowym profilu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. 
 
Po zakończeniu streamingu live nagrania rozmów zostaną udostępnione na stronie Biblioteki oraz w mediach społecznościowych tak, aby zainteresowani czytelnicy mogli odtworzyć je w dogodnym dla siebie czasie i miejscu. 
 
Projekt „Spotkajmy się online” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy