Reklama

Kultura

Konkurs dla mieszkańców Podkarpacia na pamiętnik z czasów epidemii

Alina Bosak
Dodano: 21.04.2020
50594_pamietnik
Share
Udostępnij
– Na naszych oczach tworzy się historia, o epidemii kiedyś będą pisać podręczniki – mówi Piotr Zubowski, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie i ogłasza konkurs „Zapiski z czasów epidemii”. Pamiętniki mogą pisać mali i duzi mieszkańcy Podkarpacia, bez ograniczeń wiekowych. Najlepsze zostaną nagrodzone. Jeśli zapiski okażą się ciekawe, Lubaczów wyda je w formie książki, która stanie się świadectwem naszych czasów.
 
Życie w izolacji, jakiego ludzie nigdy wcześniej w takiej formie nie doświadczyli, zmiany sposobu nauki, sposobu pracy, recesja gospodarcza i trudne czasy dla instytucji kultury, rozrywka głównie w sieci. Ograniczenia, jakim zostali poddani Polacy w czasie walki z epidemia koronawirusa, będą z pewnością przedmiotem wielu prac naukowych i książek. Czas epidemii trafi do podręczników historii, a cennym uzupełnieniem tej wiedzy będą doświadczenia każdego z nas. – Jak zmieniło się lub nie zmieniło nasze życie codzienne? Jak wyglądało świętowanie, chodzenie do kościoła? Nasze doświadczenia i spostrzeżenia? To wszystko warto zapisać w pamiętniku i wysłać go na konkurs – zachęca Piotr Zubowski. – Im szersze spektrum zagadnień autorzy poruszą, tym cenniejszy i pełniej opisujący ten czas materiał uda się zgromadzić. 
 
Dlatego organizatorzy nie ograniczają wieku autorów pamiętników. Założeniem jednak jest, by była to forma pisemna – pamiętnik, dziennik czy inny rodzaj relacji – którą autor może uzupełnić ilustracjami, zdjęciami, rysunkami. Zgodnie z regulaminem objętość pamiętników to nie mniej niż 10 stron i nie więcej niż 20 stron tekstu, pisanego czcionką Times New Roman, wielkość czcionki 12, interlinia 1,5 wiersza. Prace konkursowe należy nadsyłać do 30 czerwca 2020 r. Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej PCK w Lubaczowie do 5 września 2020 r. Więcej informacji znajduje się w Regulaminie na stronie internetowej centrum kultury.
 
– Dla autorów najlepszych prac przewidujemy nagrody rzeczowe i pieniężne, dla wszystkich dyplomy i nagrody pocieszenia. Jeśli otrzymamy wiele wartościowych prac, to najciekawsze wydamy  w formie książkowej – dodaje Piotr Zubowski, który jako historyk i autor książek, w których relacje świadków są ważną częścią opowieści, chciałby i pamięć o tych czasach ocalić od zapomnienia. One także przejdą do historii. Jak będą opisywane w podręcznikach? Jak bardzo zmienią świat?
 
– Być może ludzie staną się bardziej ostrożni? Może bardziej będą szanować to, co daje im natura, przyroda? Wszystko zależy od tego, jak długo jeszcze epidemia potrwa – stwierdza historyk.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy