Już po raz trzeci przez jeden listopadowy weekend w Rzeszowie niepodzielnie rządzić będą książki. W piątek i sobotę, 22 oraz 23 listopada w Galerii Millenium Hall steki nowości książkowych oraz dziesiątki fascynujących spotkań na 3. Świątecznych Targach Książki. O autograf będzie można poprosić Katarzynę Bondę, Siostrę Anastazję, Łukasza Orbitowskiego, Leona Wiśniewskiego, czy kapitana Tadeusza Wronę. Nie zabraknie też autorów znakomicie znanych na Podkarpaciu: Andrzeja Potockiego, Magdaleny Skubisz oraz Natalii Sońskiej oraz wzruszającego wspomnienia o Korze Jackowskiej-Sipowicz.
To świetna okazja, by nie tylko kupić książki ulubionych autorów, ale pędzić czas na spotkaniach z pisarzami, jakie zaplanowano w Klubie LUKR.
Świąteczne Targi Książki rozpoczną spotkania dedykowane głównie dzieciom. Adam Studziński opowie, „Co trzeba wiedzieć przed pierwszym zalogowaniem? – o mediach społecznościowych dla dzieci”. O tym, jak dzięki nim można zmieniać świat na lepszy, ale i o nieumiejętnym korzystaniu z nich, przez co można wpaść w poważne kłopoty.
Andrzej Potocki i Suren Vardanian przedstawią „Opowieści o dawnym Rzeszowie dla dzieci”. Dwadzieścia cztery niezwykłe opowieści, jaki był dawny Rzeszów, kto nim władał i jak się w nim żyło.
Wiele osób nie może się już doczekać spotkania siostrą Anastazją ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Krakowie, nazywaną Pierwszą Kucharką Rzeczpospolitej. Siostra Anastazja jest autorką kilkunastu książek, które sprzedały się w nakładzie ponad 4 milionów egzemplarzy!
Podobno swój pierwszy w pełni samodzielny posiłek przygotowała dopiero, gdy miała 17 lat, dzień po śmierci mamy. Zrobiła ziemniaki z kwaśnym mlekiem. Pierwszy chleb spaliła, drugi wyszedł niedopieczony. Przez dwa lata pracowała w hutach szkła w Czechosłowacji. Pojawił się nawet kandydat na męża, ale wizja małżeństwa zupełnie jej nie pociągała. Wstąpiła do Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Na pytanie matki przełożonej, co chciałaby robić w zakonie, odparła: „Gotować”.
Gościem Targów będzie także Łukasz Orbitowski, laureat Paszportu Polityki, dwukrotnie nominowany do nagrody Nike. Autor powieści grozy, twórcą zbiorów opowiadań i powieści: "Horror Show!", "Święty Wrocław", "Widma". „Kult” to najnowsza i najdojrzalsza powieść Orbitowskiego, pełna z humoru i czułości. Zbeletryzowana, ale doskonale udokumentowana historia oławskich objawień jest tylko pretekstem do fascynującej opowieści o miłości i stracie, lojalności i próbie zrozumienia najbliższych. O potrzebie odkupienia win. O cudach i ich tajemnicy.
Nie ma też najmniejszych wątpliwości, że prawdziwy tłum entuzjastów książek ściągnie na Targi Katarzyna Bonda – „królowa polskiego kryminału”. Do Rzeszowa przywiezie najnowszą historię – „Miłość leczy rany”, która jest opartą na faktach.
– Materiały do książki gromadziłam przez blisko 19 lat – mówi Bonda. – Już 10 lat temu zabrałam się do zapisu, ale wtedy los nie sprzyjał jej powstaniu. Wiele osób nie chciało dopuścić, by się ukazała, dlatego zawiesiłam prace i zajęłam się serią o Saszy.
Wszystkie powieści Katarzyny Bondy zyskały dotychczas status bestsellerów i sprzedały się w blisko 2 milionowym nakładzie. Prawa do wydań zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Random House.
Vincent V. Severski to pseudonim literacki pułkownika polskiego wywiadu, byłego oficera i autora bestsellerowych powieści szpiegowskich. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez władze RP, uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baraka Obamę. Severski powrócił z książką „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek”.
Skarbek, to jedna z najbardziej znanych agentek drugiej wojny światowej. Pracowała dla brytyjskiej służby specjalnej, gdy w 1941 roku trafiła do Jugosławii. W Belgradzie trwała wówczas zacięta walka wywiadów, ważyły się losy wojny w Grecji i najazdu Niemiec na ZSRR. To właśnie tam Vincent V. Severski umieścił akcję swojej najnowszej powieści, która stara się rozprawić z legendami dotyczącymi jej życia. Na jej biografię patrzy nie tylko oczami pisarza, ale także byłego oficera wywiadu.
Skąd w nas tyle hejtu? Dlaczego Kościół w Polsce nie radzi sobie z problemem pedofilii? Czy z księdzem da się normalnie pogadać? Czy ruch LGBT to naprawdę największe zagrożenie dla naszego społeczeństwa? Na te trudne i ważne pytania postarają się odpowiedzieć: Karolina Korwin-Piotrowska i Grzegorz Kramer SJ.
Będzie też spotkanie z Leonem Wiśniewskim, autorem „S@motność w sieci”, który postanowił kontynuować historię opowiedzianą 18 lat temu i wraca z powieścią „Koniec samotności”. Główni bohaterowie Kuba i Nadia również poznali się dzięki Internetowi, ale… w klasztorze. Ich związek jest całkowitym przeciwieństwem chłodnej relacji łączącej rodziców Kuby. Wszystkie postaci niespodziewanie połączy jedna książka, a historia Nadii i Jakuba nabierze niespodziewanego, wręcz kryminalnego tempa.
Do Rzeszowa przyjadą też świetne reportażystki: Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk, na co dzień związane są ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorki książki „Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie”. Jakie historie znalazły się w książce reportażystek Polskiego Radia? Jak powstaje reportaż radiowy? Odpowiedzą już wkrótce.
O fantastyce, popkulturze i oszustach opowie Jakub Ćwiek, który poza pisaniem książek jest stand-uperem i scenarzystą. Debiutował zbiorem opowiadań „Kłamca”, który doczekał się pięciu kolejnych tomów i multimedialnego uniwersum. W 2007 roku ukazał się kryminał grozy „Liżąc ostrze”, a rok później horror „Ciemność płonie”. Z Adamem Bigajem napisał „Bezpańskiego. Balladę o byłym gliniarzu”. Jego ostatnia książka, kryminał „Szwindel”, to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia, jak działają oszuści i jak łatwo paść ich ofiarą.
Będzie również Jakub Szamałek, pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED (producent serii gier „Wiedźmin”), absolwent Oksfordu, doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Autor trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. Za książki z tej serii otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników.
Swój „Apetyt na życie” przedstawi Katarzyna Dowbor – ikona telewizji. Jej książka to fascynującą opowieść dojrzałej kobiety o cieple domowego ogniska, przeciwnościach losu oraz poszukiwaniu szczęścia i miłości.
Tadeusz Wrona, pilot PLL LOT, w książce „Ja, kapitan” opowiada o swoich marzeniach, pasjach, ideałach, o pokonywaniu przeszkód i wykorzystywaniu szczęśliwych zbiegów okoliczności. Odtwarza swoją życiową drogę od żółtodzioba, stawiającego pierwsze kroki w sporcie szybowcowym do kapitana najnowocześniejszego pasażerskiego samolotu świata – Dreamlinera.
Będą także dwie odsłony spotkania „Oryginalny pomysł na fabułę. Odważ się pisać”. O swoim pisaniu opowiedzą: Natalia Sońska, Karolina Wilczyńska, Joanna Jax, Ewa Kassala i Magda Skubisz.
Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie zakończy spotkanie z Tomaszem Michałowskim i Kamilem Sipowiczem, a pretekstem będzie książka „Miłość zaczyna się od miłości”, która powstała na podstawie niepublikowanych zapisków Kory.
W trakcie Targów, pod hasłem „Mnożymy Dobro” odbędzie się zbiórka książek dla młodzieży w wieku 12-19 lat z Domu Dziecka w Dynowie, w zamian, za które podopieczni własnoręcznie wykonają zakładki dla ofiarujących. Lektury i książki młodzieżowe będzie można przynosić do punktu INFO Millenium Hall.
W księgarskim wydarzeniu w Millenium Hall udział weźmie 30 oficyn wydawniczych: Agora, BOSZ, Bratni ZEW, Czarne, Debit Sp.z.o.o, DREAMS, Edgard, Jaguar, Jedność, Księgarnia PWN – Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego, Księgarnia Tak Czytam Rzeszów, Księgarnie Nova, Libra, Lingea, Marginesy, Nasza Księgarnia, Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Poznańskie, Replika, Sonia Draga SP.z.o.o, SQN, Videograf, WAM, Widnokrąg, Wielka Litera, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, ZNAK reprezentowany przez Księgarnię Autorską, Związek Literatów Polskich, oddział Rzeszów, Zysk.