Reklama

Kultura

W piątek i sobotę Świąteczne Targi Książki w Millenium Hall w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 18.11.2019
48293_bonda
Share
Udostępnij
Już po raz trzeci przez jeden listopadowy weekend w Rzeszowie niepodzielnie rządzić będą książki. W piątek i sobotę, 22 oraz 23 listopada w Galerii Millenium Hall steki nowości książkowych oraz dziesiątki fascynujących spotkań na 3. Świątecznych Targach Książki. O autograf będzie można poprosić Katarzynę Bondę, Siostrę Anastazję, Łukasza Orbitowskiego, Leona Wiśniewskiego, czy kapitana Tadeusza Wronę. Nie zabraknie też autorów znakomicie znanych na Podkarpaciu: Andrzeja Potockiego, Magdaleny Skubisz oraz Natalii Sońskiej oraz wzruszającego wspomnienia o Korze Jackowskiej-Sipowicz.
 
To świetna okazja, by nie tylko kupić książki ulubionych autorów, ale pędzić czas na spotkaniach z pisarzami, jakie zaplanowano w Klubie LUKR. 
 
Świąteczne Targi Książki rozpoczną spotkania dedykowane głównie dzieciom. Adam Studziński opowie, „Co trzeba wiedzieć przed pierwszym zalogowaniem? – o mediach społecznościowych dla dzieci”. O tym, jak dzięki nim można zmieniać świat na lepszy, ale i o nieumiejętnym korzystaniu z nich, przez co można wpaść w poważne kłopoty.
 
Andrzej Potocki i Suren Vardanian przedstawią „Opowieści o dawnym Rzeszowie dla dzieci”. Dwadzieścia cztery niezwykłe opowieści, jaki był dawny Rzeszów, kto nim władał i jak się w nim żyło.
 
Wiele osób nie może się już doczekać spotkania siostrą Anastazją ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Krakowie, nazywaną Pierwszą Kucharką Rzeczpospolitej. Siostra Anastazja jest autorką kilkunastu książek, które sprzedały się w nakładzie ponad 4 milionów egzemplarzy! 
 
Podobno swój pierwszy w pełni samodzielny posiłek przygotowała dopiero, gdy miała 17 lat, dzień po śmierci mamy. Zrobiła ziemniaki z kwaśnym mlekiem. Pierwszy chleb spaliła, drugi wyszedł niedopieczony. Przez dwa lata pracowała w hutach szkła w Czechosłowacji. Pojawił się nawet kandydat na męża, ale wizja małżeństwa zupełnie jej nie pociągała. Wstąpiła do Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Na pytanie matki przełożonej, co chciałaby robić w zakonie, odparła: „Gotować”. 
 
Gościem Targów będzie także Łukasz Orbitowski, laureat Paszportu Polityki, dwukrotnie nominowany do nagrody Nike. Autor powieści grozy, twórcą zbiorów opowiadań i powieści: "Horror Show!", "Święty Wrocław", "Widma". „Kult” to najnowsza i najdojrzalsza powieść Orbitowskiego, pełna z humoru i czułości. Zbeletryzowana, ale doskonale udokumentowana historia oławskich objawień jest tylko pretekstem do fascynującej opowieści o miłości i stracie, lojalności i próbie zrozumienia najbliższych. O potrzebie odkupienia win. O cudach i ich tajemnicy.
 
Nie ma też najmniejszych wątpliwości, że prawdziwy tłum entuzjastów książek ściągnie na Targi Katarzyna Bonda – „królowa polskiego kryminału”. Do Rzeszowa przywiezie najnowszą historię – „Miłość leczy rany”, która jest opartą na faktach. 
 
– Materiały do książki gromadziłam przez blisko 19 lat – mówi Bonda. – Już 10 lat temu zabrałam się do zapisu, ale wtedy los nie sprzyjał jej powstaniu. Wiele osób nie chciało dopuścić, by się ukazała, dlatego zawiesiłam prace i zajęłam się serią o Saszy. 
 
Wszystkie powieści Katarzyny Bondy zyskały dotychczas status bestsellerów i sprzedały się w blisko 2 milionowym nakładzie. Prawa do wydań zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Random House.
 
Vincent V. Severski to pseudonim literacki pułkownika polskiego wywiadu, byłego oficera i autora bestsellerowych powieści szpiegowskich. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez władze RP, uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baraka Obamę. Severski powrócił z książką „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek”. 
 
Skarbek, to jedna z najbardziej znanych agentek drugiej wojny światowej. Pracowała dla brytyjskiej służby specjalnej, gdy w 1941 roku trafiła do Jugosławii. W Belgradzie trwała wówczas zacięta walka wywiadów, ważyły się losy wojny w Grecji i najazdu Niemiec na ZSRR. To właśnie tam Vincent V. Severski umieścił akcję swojej najnowszej powieści, która stara się rozprawić z legendami dotyczącymi jej życia. Na jej biografię patrzy nie tylko oczami pisarza, ale także byłego oficera wywiadu.
 
Skąd w nas tyle hejtu? Dlaczego Kościół w Polsce nie radzi sobie z problemem pedofilii? Czy z księdzem da się normalnie pogadać? Czy ruch LGBT to naprawdę największe zagrożenie dla naszego społeczeństwa? Na te trudne i ważne pytania postarają się odpowiedzieć: Karolina Korwin-Piotrowska i Grzegorz Kramer SJ. 
 
Będzie też spotkanie z Leonem Wiśniewskim, autorem „S@motność w sieci”, który postanowił kontynuować historię opowiedzianą 18 lat temu i wraca z powieścią „Koniec samotności”. Główni bohaterowie Kuba i Nadia również poznali się dzięki Internetowi, ale… w klasztorze. Ich związek jest całkowitym przeciwieństwem chłodnej relacji łączącej rodziców Kuby. Wszystkie postaci niespodziewanie połączy jedna książka, a historia Nadii i Jakuba nabierze niespodziewanego, wręcz kryminalnego tempa.
 
Do Rzeszowa przyjadą też świetne reportażystki: Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk, na co dzień związane są ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorki książki „Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie”. Jakie historie znalazły się w książce reportażystek Polskiego Radia? Jak powstaje reportaż radiowy? Odpowiedzą już wkrótce.  
 
O fantastyce, popkulturze i oszustach opowie Jakub Ćwiek, który poza pisaniem książek jest stand-uperem i scenarzystą. Debiutował zbiorem opowiadań „Kłamca”, który doczekał się pięciu kolejnych tomów i multimedialnego uniwersum. W 2007 roku ukazał się kryminał grozy „Liżąc ostrze”, a rok później horror „Ciemność płonie”. Z Adamem Bigajem napisał „Bezpańskiego. Balladę o byłym gliniarzu”. Jego ostatnia książka, kryminał „Szwindel”, to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia, jak działają oszuści i jak łatwo paść ich ofiarą. 
 
Będzie również Jakub Szamałek, pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED (producent serii gier „Wiedźmin”), absolwent Oksfordu, doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Autor trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. Za książki z tej serii otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników.
 
Swój „Apetyt na życie” przedstawi Katarzyna Dowbor – ikona telewizji. Jej książka to fascynującą opowieść dojrzałej kobiety o cieple domowego ogniska, przeciwnościach losu oraz poszukiwaniu szczęścia i miłości. 
 
Tadeusz Wrona, pilot PLL LOT, w książce „Ja, kapitan” opowiada o swoich marzeniach, pasjach, ideałach, o pokonywaniu przeszkód i wykorzystywaniu szczęśliwych zbiegów okoliczności. Odtwarza swoją życiową drogę od żółtodzioba, stawiającego pierwsze kroki w sporcie szybowcowym do kapitana najnowocześniejszego pasażerskiego samolotu świata – Dreamlinera.
 
Będą także dwie odsłony spotkania „Oryginalny pomysł na fabułę. Odważ się pisać”. O swoim pisaniu opowiedzą: Natalia Sońska, Karolina Wilczyńska, Joanna Jax, Ewa Kassala i Magda Skubisz. 
 
Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie zakończy spotkanie z Tomaszem Michałowskim i Kamilem Sipowiczem, a pretekstem będzie książka „Miłość zaczyna się od miłości”, która powstała na podstawie niepublikowanych zapisków Kory.  
 
W trakcie Targów, pod hasłem „Mnożymy Dobro” odbędzie się zbiórka książek dla młodzieży w wieku 12-19 lat z Domu Dziecka w Dynowie, w zamian, za które podopieczni własnoręcznie wykonają zakładki dla ofiarujących. Lektury i książki młodzieżowe będzie można przynosić do punktu INFO Millenium Hall.
 
W księgarskim wydarzeniu w Millenium Hall udział weźmie 30 oficyn wydawniczych: Agora, BOSZ, Bratni ZEW, Czarne, Debit Sp.z.o.o, DREAMS, Edgard, Jaguar, Jedność, Księgarnia PWN – Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego, Księgarnia Tak Czytam Rzeszów, Księgarnie Nova, Libra, Lingea, Marginesy, Nasza Księgarnia, Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Poznańskie, Replika, Sonia Draga SP.z.o.o, SQN, Videograf, WAM, Widnokrąg, Wielka Litera, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, ZNAK reprezentowany przez Księgarnię Autorską, Związek Literatów Polskich, oddział Rzeszów, Zysk.  
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy