Reklama

Kultura

III Festiwal Wyczytanej Książki w Rzeszowie kipi atrakcjami! [PROGRAM]

Alina Bosak
Dodano: 10.06.2019
46025_wyczytanej
Share
Udostępnij
Warsztaty kulinarne dla dzieci z Justyną Bednarek, tworzenie dzieł sztuki ze zniszczonych książek, wielki rodzinny piknik przed biblioteką przy ul. Sokoła, wieczorne głośne czytanie bajek w rzeszowskich parkach, a jako wisienka na torcie – kabaret dla dzieci w wykonaniu krakowskich aktorów. Do tego wiele spotkań z autorami książek: Wojciechem Chmielarzem, Anną Cieplak, Markiem Bieńczykiem, Hanną Cygler oraz Marcinem Wrońskim. Wszystko od 12 do 15 czerwca br. w ramach III Festiwalu Wyczytanej Książki, który organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.
 
Zaczęło się dwa tygodnie temu od akcji bookcrossingowej. 29 maja w poczekalniach dworcowych, przychodniach zdrowia, na stolikach w kawiarniach … można było trafić na pozostawione książki z zakładką „Zapraszam do czytania”, na której umieszczone zostały informacje o III Festiwalu Wyczytanej Książki. W ten wyjątkowy sposób, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, zapraszała na wydarzenie, które rozpoczęło się w środę, 12 czerwca i potrwa do soboty, 15 czerwca. 
 
Program Festiwalu wypełnia kilkadziesiąt wydarzeń, które odbywają się w siedzibie WiMBP przy ul. Sokoła 13, agendach oraz przestrzeni miejskiej. Są dedykowane dzieciom i dorosłym oraz całym rodzinom, integrują wnuków z dziadkami, zaprzyjaźniają z książką, pokazując, że spotkanie ze słowem i literaturą może być fascynująca przygodą.

Ważną częścią programu jest blok: „Spotkanie z pisarzem i jego biblioteczką”. Znani pisarze na festiwalowe spotkanie z dorosłymi czytelnikami przywożą ulubione książki ze swojej prywatnej biblioteczki, by opowiedzieć, jak te lektury ich ukształtowały. Wśród gości są: Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Marek Bieńczyk, Hanna Cygler oraz Marcin Wroński. 
 
Dzieci również spotkają się ze swoimi ulubionymi autorami: Justyną Bednarek, Marcinem Pałaszem i Anną Kańtoch, którzy opowiedzą im o książkach swojego dzieciństwa i będą czytać dla dzieci ich fragmenty. Justyna Bednarek, lubiana autorka „książek kucharskich” dla dzieci poprowadzi dla swoich młodych fanów „warsztaty kulinarne”. Rozmowa o książkach i jedzeniu toczyć się będzie w uroczym, zaprzyjaźnionym z Biblioteką barze, serwującym tradycyjne polskie posiłki. Gość spotkania wprowadzi najmłodszych w kulinarne tajniki i dobre obyczaje w kuchni. Uczestnicy wspólnie prowadzić będą kulinarne eksperymenty. Na te warsztaty obowiązują zapisy.
 
Ciekawe warsztaty dla wszystkich chętnych, bez ograniczeń wiekowych, pt. „Książki nie do czytania” poprowadzi artysta Albin Talik. Artysta pokaże jak w kreatywny sposób wykorzystać niepotrzebne, przeznaczona na makulaturę książki. Udowodni, że stara książka może stać się dziełem sztuki. Powstaną „papierowe obrazy” – prace-mozaiki, zbudowane z niezliczonej ilości kawałeczków papieru. Albin Talik – artysta transmedialny sam jest autorem takich niezwykle kolorowych, niepowtarzanych w stylu i technice kolaży, dla których tworzywem są mikroskopijne kawałeczki papieru. Jego prace oraz prace uczestników warsztatów zostaną zaprezentowane podczas wystawy towarzyszącej Festiwalowi.
 
W sobotę od godz. 16.30 do 21. na placu przed budynkiem Biblioteki przy ul. Sokoła trwać będzie rodzinny piknik. Rozpocznie go konkurs na najciekawsze przebranie za ulubionego literackiego bohatera. Będzie także wiele innych konkursów, quizów, gier i zabaw. Najbardziej aktywni uczestnicy konkursów zostaną nagrodzeni bonami uprawniającymi do zakupów w księgarni oraz drobnymi nagrodami. 

– Chętni będą mieli okazję do poczytania ulubionych książek w zaaranżowanej na placu plenerowej czytelni oraz pograć w gry planszowe, które zyskaliśmy dzięki organizowanemu w 2018 r. konkursowi na grę planszową dla dzieci, dofinansowanemu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2018 – informują organizatorzy. – Festiwal uwieńczy interaktywny kabaret dla dzieci pt. „Bergamuty”, w wykonaniu aktorów scen krakowskich: Krzysztofa Bochenka i Doroty Korbacz-Bochenek. Scenariusz spektaklu został oparty na tekstach Jana Brzechwy, które – dzięki interaktywnej koncepcji przedstawienia – będą punktem wyjścia do wspólnej zabawy. Spektakl będzie więc nie tylko okazją do kolejnego spotkania z twórczością Jana Brzechwy, ale także wielką przyjemnością z uczestniczenia w widowisku, którego podstawą jest bezpośredni kontakt z aktorami i magicznym światem teatru.
 
Festiwal Wyczytanej Książki w aktywny sposób promuje literaturę i czytelnictwo, rozbudza potrzeby kulturalne i kształtuje nawyki korzystania z dzieł literackich. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra  Dziedzictwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

III Festiwal Wyczytanej Książki [PROGRAM]

12 czerwca 2019 r., ŚRODA

– godz. 9:00 – Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Słowackiego 11 – spotkanie autorskie dla dzieci z MARCINEM PAŁASZEM 
– godz. 10:00 – WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13 – POCZYTAJ MI BABCIU, POCZYTAJ MI DZIADKU – spotkania międzygeneracyjne w Bibliotece
– godz. 10:30 – Filia nr 13 WiMBP w Rzeszowie, ul. Iwonicka 38 – spotkanie autorskie dla dzieci z ANNĄ KAŃTOCH  
– godz. 17:00 – Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie, ul. Podwisłocze 6 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z HANNĄ CYGLER
– godz. 18:00 –  Park Jedności Polonii z Macierzą okolice amfiteatru przy ul. Pułaskiego – BAJKA NA DOBRANOC – SPOTKANIE Z HENRYKIEM HRYNIEWICKIM, głośne czytanie bajek.
 
13 czerwca 2019 r., CZWARTEK

– godz. 10:00,  Park Jedności Polonii z Macierzą, ul. Pułaskiego – PODCHODY ZA KSIĄŻKĄ – gra w przestrzeni publicznej organizowana we współpracy z rzeszowskimi szkołami
– godz. 10:00 – Filia nr 20 WiMBP w Rzeszowie, ul. Solarza 9a – POCZYTAJ MI BABCIU, POCZYTAJ MI DZIADKU – spotkania międzygeneracyjne w Bibliotece
– godz. 17:00 – WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z WOJCIECHEM CHMIELARZEM 
– godz. 17:00 – Wypożyczalnia Muzyczna, ul. Żeromskiego 2 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z MARKIEM BIEŃCZYKIEM 
– godz. 18.00 – Plac zabaw przy ul. Podchorążych – BAJKA NA DOBRANOC – SPOTKANIE Z HENRYKIEM HRYNIEWICKIM, głośne czytanie bajek.
 
14 czerwca 2019, PIĄTEK

– godz. 9:00 – Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie, ul. Podwisłocze 6 – POCZYTAJ MI BABCIU, POCZYTAJ MI DZIADKU – spotkania międzygeneracyjne w Bibliotece
– godz. 9:30 – Wypożyczalnia Muzyczna, ul. Żeromskiego 2 – KSIĄŻKI NIE DO CZYTANIA – warsztaty kreatywnego recyklingu z Albinem Talikiem. 
– godz. 11:00 – WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13 – Spotkanie autorskie dla młodzieży z ANNĄ CIEPLAK 
– Filia WiMBP nr 10, ul. Podchorążych 1 – KSIĄŻKA I KUCHNIA – WARSZTATY KULINARNE DLA DZIECI Z JUSTYNĄ BEDNAREK (obowiązują zapisy, tel. 17 866 94 77, e-mail: filia-10@wimbp.rzeszow.pl)
 
15 czerwca 2019 r., SOBOTA

– godz. 16:30 – 21:00  WiMBP, ul. Sokoła 13 – RODZINNY PIKNIK W BIBLIOTECE:
 
godz. 16.30 – LITERACKI BOHATER – konkurs dla dzieci na najciekawszą stylizację inspirowaną ulubioną bajką,
godz. 17.00 – wernisaż prac uczestników warsztatów kreatywnego recyklingu z udziałem ALBINA TALIKA,
godz. 17.00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z MARCINEM WROŃSKIM (WiMBP, ul. Sokoła 13)
godz. 17.30 – Rozdanie nagród w konkursie LITERACKI BOHATER, 
godz. 18.00 – BAJKA NA DOBRANOC  z aktorem HENRYKIEM HRYNIEWICKIM, 
godz. 19.00 – 20.00  – BERGAMUTY – interaktywny kabaret dla dzieci, 
godz. 17.00 – 21.00  – LITERACKA GRA PRZYGODOWA, FOTOBUDKA, CZYTELNIA PLENEROWA, TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH, quizy, gry, zabawy  i animacje.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy