Reklama

Kultura

Najdłuższa Książka Świata z Rzeszowa ma już ponad kilometr!

Alina Bosak
Dodano: 03.04.2019
45232_4
Share
Udostępnij
W Rzeszowie od pięciu lat powstaje Najdłuższa Książka Świata. Składa się z dziecięcych rysunków. Co roku nowe metry dokładają do niej przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych z Rzeszowa i okolic. W tym roku przygotowały 1127 rysunków i połączyły je w środę, 3 kwietnia, w kolorowego „węża” podczas happeningu przy Fontannie Multimedialnej. Rzeszowska książka mierzy już ponad kilometr i jest ewenementem. To jedyna taka akcja w Polsce, a wygląda na to, że i na świecie. 
 
Najdłuższa Książka Świata to akcja, którą najmłodsi mieszkańcy Rzeszowa w wyjątkowy sposób świętują Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W tym roku byli to podopieczni 47 przedszkoli i szkół podstawowych. Już nie tylko z Rzeszowa, ale także paru sąsiednich miejscowości. Wydarzenie po raz kolejny zorganizowała Filia nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego Animatorów Kultury Literackiej przy Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego pod opieką prof. UR dr hab. Alicji Ungeheuer-Gołąb.
 
– Zachęcenie dzieci do uczestnictwa w tej akcji to wspaniały gest ze strony nauczycieli i opiekunów w kierunku naszej biblioteki i rozwoju czytelnictwa – podkreśliła Barbara Chmura, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie podczas otwarcia happeningu przy Fontannie Multimedialnej. – Tę wspaniałą akcję wymyśliła pani prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb. Dzięki niej i jej studentom tworzymy razem Najdłuższą Książkę Świata. W tym roku nasza książka przekroczy kilometr. Będzie liczyć prawie 1300 metrów. To ogromny sukces i dziękuję dzieciom za ich pracę. Każdy rysunek musiały samodzielnie wykonać, a wcześniej do tego przygotować się, czytając książkę. 
 
W tym roku tematem przewodnim rysunków był zwierzęcy bohater. W dodatku przy rzeszowskiej fontannie dzieci miały okazję spotkać autorkę bardzo lubianych książek, których głównymi bohaterami często są zwierzęta. Barbara Gawryluk, bo o niej mowa, do świata dziecięcej literatury przeniosła między innymi historię krakowskiego psa Dżoka, który czekając wiernie na swojego zmarłego już pana doczekał się w mieście Kraka nawet pomnika. – Dzieci uwielbiają tę książeczkę „Dżok. Legenda o psiej wierności” – mówi Monika Konefał, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 33 w Rzeszowie, której uczniowie również wzięli udział w tworzeniu Najdłuższej Książki Świata. – Z wykształcenia jestem polonistką i bardzo chętnie włączam się w akcje organizowane m.in. przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Zależy mi na promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Dzieci czytają, młodzież czyta, ale wtedy, kiedy ktoś ich zachęci. Dzieciom trzeba pokazać, że czytanie to niesamowita przygoda. Mogą się tego nauczyć w domu, od rodziców, dziadków, ale wiele zależy także od nauczycieli. Jakich bohaterów rysowali moi uczniowie? Bardzo różnych. Na przykład wilka z książki „Ambaras”, bardzo mądrej opowieści, którą polecam wszystkim rodzicom, by przeczytali ją z dziećmi. 
 
– Dzieci lubią czytać bardziej niż dorośli – stwierdziła przekornie na spotkaniu ze swoimi małymi czytelnikami Barbara Gawryluk. A oni zaraz potem zaczęli wiązać 1127 przyniesionych rysunków w kolorowego „węża”. W tym roku liczył 474 metry, które dołożone zostały do ponad 700 metrów z poprzednich edycji Najdłuższej Książki Świata. Tym samym tworzona w Rzeszowie książka mierzy już 1253 metry.       

– Akcja zaczęła się od pracy dzieci z dwóch klas zaproszonych przez nas na podwórko. Teraz uczestniczy w niej kilkadziesiąt placówek, wychodzimy z happeningiem na ulicę, coraz więcej szkół i przedszkoli dołącza się do niej. Mamy rysunki dzieci z Ropczyc, Głogowa Małopolskiego. Kto wie, może kiedyś akcja rozszerzy się na całą Polskę – zastanawia się prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb. – W tym roku tematem jest zwierzę, bo dużo mówi się dziś o zwierzętach. Jest moda na wegetarianizm, coraz więcej uwagi poświęca się prawom zwierząt. Zwracamy zatem także uwagę dzieci na zwierzęta. Tak naprawdę są one często bohaterem dziecięcej literatury. 
 
Jak zachęcać dzieci do czytania? – Czytać z nimi i pokazać, że to może cieszyć – podpowiada pani profesor.  

Najdłuższa Książka Świata zostaje utrwalona przez dział Digitalizacji i Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Można ją obejrzeć w Internecie, na stronie Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy