Reklama

Kultura

Edwarda Marszałka ballady o drzewach

Aneta Gieroń
Dodano: 18.10.2017
35478_marszalek
Share
Udostępnij
O drzewach potrafi rozprawiać barwnie, pasjonująco i bez końca, ale w końcu leśnikiem jest z wykształcenia i zawodu. W piątek w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej promocja książki Edwarda Marszałka „Ballady o drzewach”. Będzie można posłuchać opowieści o 22 gatunkach drzew rosnących na Podkarpaciu i opisanych w albumie. A przy okazji dowiedzieć się, dlaczego nie wolno siadać pod olszą i jakie szczęście przynosi jałowiec zasadzony pod naszymi oknami.

Z drzewami jest jak z ludźmi, mają barwne historie i wiele cech charakterystycznych. Ponad 200 stron opowieści, ciekawostek, legend i literatury związanej z drzewami, a do tego ponad 100 pięknych fotografii. 
 
– Jeszcze nie tak dawno, żaden gospodarz nie jechał do lasu po drzewo, ale szukał konkretnego materiału na grabie albo trzonek do siekiery. I tak z wiązu mógł zrobić wóz, najlepsze grabie strugało się z buczyny, a siekierę osadzało na jodełce – mówi Edward Marszałek. – Podobnie było z drzewami sadzonymi wokół domostw. Jesion pełnił rolę odgromnika, najwspanialszy cień dawała lipa, zaś jałowiec zasadzony pod oknami, gwarantował najlepsze powietrze.
 
W książce sporo jest też informacji o najgrubszych drzewach z Podkarpacia – obwód prawie 700 – letniego dębu "Chrześcijanin" z Januszowic koło Jasła liczy 10,5 metra, zaś dębu "Poganin" z Węglówki koło Krosna 9,5 m. Znalazły się też wzmianki o najstarszych na świecie drzewach z ilustracjami Krzysztofa Borkowskiego.
 
Jak mówi Edward Marszałek, Podkarpacie słynie z najpiękniejszych lip, jak choćby ta z nieistniejącej już wioski Beniowa, wiekowych dębów i wspaniałych jodeł.
 
– Te ostatnie stanowią 1/3 wszystkich drzew na Podkarpaciu i są szczególnie bliskie memu sercu – dodaje autor książki. – Według horoskopu celtyckiego urodziłem się pod znakiem jodły. I o tym horoskopie w formie ciekawostki też piszę. 
 
Dzięki tej książce bez problemy rozpoznamy nie tylko najpopularniejsze gatunki drzew, ale dowiemy się też, jakie przesądy od wieków szumią w liściach wielu z nich. Nie warto np. rozsiadać się pod olszą i osiką, gdyż nie najlepiej wpływają na nasze samopoczucie, natomiast lipa i sosna są idealne, by spędzać w ich cieniu czas.
 
W książce nie zabrakło nawet fraz o tematyce leśnej m.in. Leopolda Staffa,  Cypriana Kamila Norwida, Stefana Żeromskiego, czy Jerzego Putramenta.
 
Edward Marszałek, mgr prawa, dr n. leśnych, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Absolwent Technikum Leśnego w Lesku. Autor i redaktor kilkunastu publikacji książkowych, m. in. "Leśne opowieści z Beskidu", "Z karpackich lasów", "Ballady o drzewach", "Skarby podkarpackich lasów", "Leśne ślady wiary", "Las pełen zwierza", "Wołanie z połonin", "Żubr przywrócony górom", "Od siekiery, czyli wstęp do toporologii", "Z dziejów leśnictwa na Podkarpaciu" oraz tekstów do albumów "W lasach Podkarpacia" i "Lasy Polski". Ratownik ochotnik w Grupie Bieszczadzkiej GOPR, przewodnik beskidzki, członek Rady Programowej dwutygodnika "Las Polski", członek honorowy Speleoklubu Beskidzkiego, członek PTL i SITLiD. Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina" w Krościenku Wyżnym.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy