Jeszcze tylko w niedzielę można spotkać się z ulubionymi pisarzami i obkupić nieprzyzwoitą ilością książek w atrakcyjnych cenach w ramach I Festiwalu Pięknej Książki, który trwa w Millenium Hall w Rzeszowie. I choć 38 wydawnictw obecnych na targach, to trochę skromna oferta jak na święto książek, rekompensatą mogą być spotkania z twórcami. W sobotę tłum osób oblegał salonik literacki goszczący Korę i Kamila Sipowicza, w niedzielę na czytelników czekają Katarzyna Lengren, Robert Makłowicz, Magdalena Zimny – Louis oraz prof. Stanisław Nicieja.
Debiut Festiwalu Pięknej Książki w Rzeszowie ma związek z organizowanym od 10 lat przez Wydawnictwo BOSZ, Bieszczadzkim Latem Książki. Na imprezę do Sanoka, Przemyśla i Leska od początku ściągały tłumy miłośników książek, pomyślano więc, dlaczego by nie urządzić targów także w Rzeszowie. W tym roku w stolicy Podkarpacia na imprezie zrealizowanej przez Targi w Krakowie oraz Millenium Hall zadebiutowało 38 wystawców z bardzo różną ofertą. Jest literatura naukowa, sporo historycznej, stoiska z literaturą dziecięcą oraz najwięcej beletrystyki. Do Rzeszowa przyjechali pisarze od lat związani z Bieszczadzkim Latem Książki: Hanna Bakuła, Paweł Potoroczyn, Rafał Olbiński, Michał Ogórek, prof. Jerzy Bralczyk, ale pojawili się też inni, lubiani autorzy: Kamil Sipowicz, Jerzy Fąfara, Magdalena Zimny – Louis, Grażyna Jeromin – Gałuszka i Robert Makłowicz.
W ramach festiwalu rozstrzygnięto też I Ogólnopolski Festiwal na Opowiadanie Zaloguj się na Kresach. Zwyciężyła 41-letnia Dagmara Klein, szczecinianka, która zachwyciła "Matką Boską czasów świętego spokoju". Autorka opowiadania, mikrobiolog z wykształcenia, odbierając 5 tys. zł nagrody przyznała, że wyróżnienie cieszy i być może zainspiruje do zmian.
Dagmara Klein, która przez lata pracowała naukowo, w korporacji, w ostatnim czasie realizująca się jako pełnoetatowa mama dwóch córek, na razie wie na co przeznaczy nagrodę – będzie wkładem do wymarzonej podróży rodzinnej do Japonii. Samo pisanie, które od lat jest jej pasją, być może stanie się teraz sposobem na życie, ale zbyt wcześnie, by wiedzieć to już na pewno.
W niedzielę w ramach festiwalu odbędą się co najmniej dwie ciekawe debaty historyczne. O godz. 13 w Hotelu Hilton o Kresach w Literaturze Polskiej rozmawiać będą: prof. Franciszek Ziejka, dr hab. Zenon Ożóg, prof. Stanisław Uliasz oraz Magdalena i Mirosław Osip – Pokrywka. O godz. 14. 30 o Galicji i jej drodze do niepodległości dyskutować będą: prof. Stanisław Nicieja, prof. Jerzy Maternicki oraz dr hab. Paweł Sierżęga.
W saloniku literackim już od godz. 12 obecni będą: Katarzyna Lengren, prof. Stanisław Nicieja, Robert Makłowicz, a o godz. 15 z czytelnikami spotka się Magdalena Zimny – Louis, która opowie o Rzeszowie lat 80. i Armenii, czyli nawiąże do swojej najnowszej powieści "Zaginione".