Reklama

Kultura

Prus na ustach wszystkich Polaków, czyli Narodowe Czytanie “Lalki”

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 03.09.2015
21669_narodowe_czytanie_baner
Share
Udostępnij
Już po raz czwarty w pierwszą sobotę września w wielu miastach i miejscowościach w całej Polsce odbędzie się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. Tym razem otworzymy „Lalkę” Bolesława Prusa. W Rzeszowie akcja głośnego czytania rozpocznie się o godz. 16 przy Fontannie Multimedialnej i towarzyszyć jej będą m.in. pokaz mody, gra miejska, kiermasz książek oraz strefa małego czytelnika. 
 
Akcja wspólnego głośnego czytania największych dzieł polskich pisarzy wystartowała w 2012 roku. Jej najważniejszym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Każdego roku w organizowanie wspólnych spotkań z książką włączają się duże miasta i znani aktorzy, czytając głośno fragmenty dzieł literackich, a także małe miasteczka i wioski, które gromadzą w kameralnym gronie miłośników książek. W 2014 roku głośne czytanie odbyło się w 2 000 miejscowości.
 
Zbiorowe czytanie  w bibliotekach, przy fontannach i na tarasach
 
W Rzeszowie Narodowe Czytanie rozpocznie się o godz. 16 przy fontannie multimedialnej przy alei Lubomirskich. Wielkiemu happeningowi czytelniczemu będą towarzyszyć atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych: animacje, warsztaty, zabawy, pokaz mody XIX wiecznej, wspólny flashmob, gra miejska i kiermasz książek przeczytanych. W Przemyślu fragment „Lalki” wspólnie z mieszkańcami będzie czytać Anna Demczuk, aktorka Teatru im, Wandy Siemaszkowej. Spotkanie dobędzie się na tarasie nad Bramą Rycerską przy ul. Grodzkiej 8. W Krośnie przed budynkiem biblioteki publicznej czytać będą przedstawiciele samorządu, młodzież, czytelnicy biblioteki, fragmenty powieści przedstawi również grupa teatralna bibliotekarzy „Na Dobry Początek”. „Lalkę” usłyszymy także w popularnym miejscu turystycznym – kaskadzie solankowej w Sołonce w gminie Lubenia oraz przy fontannie w Boguchwale.
 
Niektóre instytucje zapraszają na głośne czytanie fragmentów powieści w piątek, 4 września. Biblioteka publiczna w Strzyżowie na godz. 18, zaś biblioteka publiczna w Łańcucie już o godz. 10 rano proponuje „Śniadanie u Wokulskiego”, a potem czytanie i kiermasz książek.
 
„Lalkę” możesz przeczytać także w domu
 
„Lalka” jest jedną z najważniejszych powieści w dorobku Bolesława Prusa. Zaczął ją pisać w 1887 roku. Powieść publikowana była w odcinkach w latach 1887–1889 w dzienniku „Kurier Codzienny”, a wydana została w 1890 w Warszawie w wydawnictwie „Gebethner i Wolff”. „Lalka” jest lekturą szkolną. W 1968 roku „Lalka” została zekranizowana – w rolach głównych wystąpili Beata Tyszkiewicz (Izabela) i Mariusz Dmochowski (Wokulski).
 
Ci, którzy nie mogą wziąć udziału w zbiorowym czytaniu, a nie mają książki w domu, mogą pobrać fragment „Lalki” m.in. ze strony WiMBP w Rzeszowie (http://www.wimbp.rzeszow.pl/aktualnosci/art,1973,iv-narodowe-czytanie-2015-boleslaw-prus-lalka-zaproszenie)
 
Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane w 2012 roku lekturą „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku czytaliśmy utwory Aleksandra Fredry, w ubiegłym roku "Trylogię" Henryka Sienkiewicza.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy