Reklama

Kultura

Stalowowolanie. Koniec wystawy, pora na książkę

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 17.08.2015
21512_a3f555faced8925f4deb25af19d6abff_XL
Share
Udostępnij
Ciesząca się dużym zainteresowaniem plenerowa wystawa fotograficzna „Stalowowolanie. Kim jesteśmy” zlokalizowana przed biblioteką międzyuczelnianą przy ul. Popiełuszki w Stalowej Woli powoli dobiega końca. Teraz pora na książkę, która oprócz zdjęć z wystawy, zawiera wiele innych pamiątkowych fotografii oraz wspomnienia o pierwszych mieszkańcach miasta. Wydawnictwo zostanie zaprezentowane w Hutniku, we wtorek 25 sierpnia o godz. 16.
 
W bieżącym roku przypadła 70. rocznica nadania Stalowej Woli praw miejskich. Starali się o to ludzie związani ze Stalową Wolą od początku, na czele z inż. Aleksandrem Uklańskim i ks. Józefem Skoczyńskim. Stosowna decyzja wydana została w roku 1946 z mocą obowiązującą od 1 kwietnia 1945. 
 
Dokładnie 1 kwietnia 2015 roku Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otworzyło wystawę plenerową pt. „Stalowowolanie. Kim jesteśmy”, na której zostało pokazanych po raz pierwszy w formie wydruków wielkoformatowych ponad 100 karykatur przedwojennych pracowników umysłowych Zakładów Południowych, sporządzonych przez Bronisława Latawca, pracującego w ZP od 1938 roku. Wydzielony moduł wystawy poświęcony został uzyskaniu przez Stalową Wolę praw miejskich. 
 
Wystawa będzie czynna jeszcze do końca sierpnia. Tymczasem już 25 sierpnia o godz. 16 w Hutniku odbędzie się prezentacja książki, która jest pokłosiem plenerowej ekspozycji. Książka pt. „Stalowowolanie – kim jesteśmy. Ze wspomnień o pierwszych mieszkańcach Stalowej Woli”, oprócz fotografii pokazanych na wystawie i nowo pozyskanych, zawiera wspomnienia o kilkudziesięciu rodzinach, spisane głównie przez dzieci pierwszych mieszkańców, a ponadto fotorelację ze spotkania, które odbyło się 20 czerwca. Nie zabrakło w niej też indeksu nazwisk.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy