Reklama

Kultura

Kto dziś zrozumie mężczyznę?! Już w piątek można spróbować!

Aneta Gieroń
Dodano: 08.04.2015
18432_bialy_1
Share
Udostępnij
Hmm, można próbować. Nakładem rzeszowskiego wydawnictwa ?Biały Wiatr? ukazał się zapis rozmów,  mądrej kobiety ? Renaty Arendt – Dziurdzikowskiej i mądrego mężczyzny ? Benedykta Peczko, o rolach, jakie pełni dziś mężczyzna.  Jest o miłości, spełnieniu, ojcostwie, przemijaniu, radości i sensie życia. 10 kwietna o godz. 18 w Sali Bankietowej Hotelu Ambasadorskiego w Rzeszowie na żywo będzie można wdać się w intrygujący dialog z autorami książki, ale i z mężczyznami, jacy pojawią się na spotkaniu.  Będzie okazja choć trochę poznać tajemnice wewnętrznego świata mężczyzn; mężów, partnerów, narzeczonych, ale też ojców i synów.
 
Książka jest szalenie interesującą podróżą po meandrach męskiej psychiki, marzeń i pragnień, a jak wiadomo panowie nazbyt rozmowni i wylewni nie są. Tym razem jest inaczej, bo i rozmówcy są niezwyczajni. Ich rozmowy przez lata ukazywały się w miesięczniku ?Zwierciadło?, aż w końcu powstał ich książkowy zapis. Jest dużo humoru, dystansu do siebie, ale i dwójka rozmówców jest nieprzypadkowa. Dziurdzikowska i Peczko znają się od dawna, mają spory bagaż  prywatnych doświadczeń, a przede wszystkim są szczerzy i prawdziwi w swoim dialogu. W kilkunastu rozdziałach można przeczytać  o społecznej roli mężczyzny, stereotypach, jakie go ciągle dręczą, przyjaźni między mężczyznami, próbach wyjścia z roli macho, w końcu kryzysie wieku średniego,  męskim zdrowiu, a nawet damsko ? męskich rywalizacjach zawodowych. 
 
Książka może być świetną lekturą zarówno dla kobiet, które po raz kolejny dowiedzą się, że emocje i uczucia, to niekoniecznie najmocniejsza strona mężczyzn, bo tych poznaje się po czynach, a nie ilości słów kocham cię, wypowiadanych codziennie. Mężczyźni zaskoczą się mile, że w końcu ktoś jasno i klarownie wyraził to, co dla nich jest ważne i oczywiste, a dla kobiet tak często niezrozumiałe. I nie bez powodu on zbyt często milczy, a ona zbyt dużo mówi. Może czasem warto we dwoje pomilczeć, by usłyszeć każdego z osobna.
W czasach, kiedy toczymy damsko ? męską batalię o władzę, równe zarobki, dostęp do awansu zawodowego i społecznego, czyli o wszystko to, co przez wieki było domeną mężczyzn, wręcz trzeba zastanowić się jak bardzo kobiety, a przede wszystkim mężczyźni się zmienili.
 
Wielu pewnie będzie zaskoczonych, ale współczesnym mężczyznom nie brakuje, bynajmniej wrażliwości i chęci, by w większym stopniu angażować się w dom i wychowanie dzieci, a w czym kobiety od zawsze czują się lepsze  bez względu na to, czy są prezeskami, czy strażniczkami domowego ogniska i wcale tak chętnie nie chcą oddać palmy najlepszej matki oraz organizatorki życia domowego.
 
W końcu czas też rozprawić się z tezami, że współczesny świat zdominowany jest przez mężczyzn i męski punkt widzenia. A , że autorzy z wdziękiem, humorem i dojrzałością odkrywają wyzwania stojące przed mężczyznami w różnym wieku oraz pokazują możliwości rozwoju i radzenia sobie w różnych sytuacjach, tym bardziej warto, by dialog  między Renatą Arendt ? Dziurdzikowską i Benedyktem Peczko, przeczytali i mężczyźni, i kobiety.
 
“Zrozumieć mężczyznę”
 
Rozmawiają Renata Arendt-Dziurdzikowska i Benedykt Peczko
 
Wydawnictwo Biały Wiatr
 
Rzeszów 2015

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy