Jak bardzo wszyscy potrzebujemy pozytywnych bohaterów, najlepiej widać po sukcesie frekwencyjnym filmu „Bogowie”, który obejrzało już prawie dwa miliony Polaków i sukcesie wydawniczym książki „Religa”, na podstawie której film z Tomaszem Kotem w roli głównej powstał.
Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga, prof. Zbigniewa Religi, to opowieść o człowieku, który pierwszy w Polsce przeszczepił serce, ale też o człowieku, który zmienił stosunki panującej w polskich szpitalach. To opowieść bliska każdemu z nas, bo nie boi się mówić o słabościach i nałogach prof. Religi. To książka o „świętym”, który za dużo pije, pali, przeklina, bywa niesprawiedliwy, ma problemy osobiste, dla własnych dzieci jest gościem w domu, ale taka jest cena morderczego tempa pracy, jakie sobie narzucił.
„Religa”, to portret lekarza, jakiego każdy chory chciałby spotkać; cierpliwego, walczącego, dla dobra pacjenta podejmującego ryzyko na granicy zdrowego rozsądku. Tylko, że idealnych lekarzy, podobnie jak świata idealnego, nie ma.
Bezpośredni, szczery, pogodny sposób bycia prof. Religi nie wszystkim się podobał. On sam nie uniknął środowiskowych i politycznych konfliktów. Niektórzy nigdy mu nie wybaczyli wejścia w politykę i może faktycznie byłoby lepiej, gdyby w politykę nigdy się nie angażował.
Ciekawy jest w książce wątek znajomości prof. Zbigniewa Religi z kardiochirurgiem Mirosławem Garlickim. To w nawiązania do akcji CBA w 2007 roku, ale nie o politykę w książce chodzi. Środowisko medyczne, podobnie jak wiele innych nie jest wolne od chorobliwych ambicji i pogoni za pieniędzmi. Czy to ma swoje znaczenie w kwalifikowaniu pacjentów do zabiegu?! Na pewno nie jest bez znaczenia! A sama biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga, to też kawał historii polskiej kardiochirurgii, którą warto poznać, nawet jeśli nasza wiedza i wyobrażeniu o sercu sprowadzają się do czerwonych gryzmołów na świątecznych kartkach.
Judyta Watoła, Dariusz Kortko
„Religa”
Wydawnictwo Agora
Warszawa 2014 rok