Reklama

Kultura

Niech żyje Francja

Aneta Gieroń
Dodano: 01.10.2014
15081_IMG_0160
Share
Udostępnij
Francuska kultura, kuchnia, moda, w końcu ulica i mentalność, mają w sobie coś, co przyciąga i onieśmiela. Francja, po prostu. Brzmi irracjonalnie, ale to prawda. Sama wiele lat temu, przez przypadek trafiłam do klasy z językiem francuskim i to specyficzne przywiązanie do wszystkiego, co francuski już towarzyszy mi przez całe życie. O związkach z Francją i francuskim stylu, Joannie Nojszewskiej w „Kluczu francuskim” opowiedziało kilkanaście osób,  Polaków i Francuzów. 
 
Zbiór wywiadów jest świetną opowieścią o Francji, polsko – francuskich meandrach kulturowych, tęsknotach inteligentów znad Wisły za klimatem paryskiej bohemy. O swoich związkach z Francją opowiadają m.in. Andrzej Seweryn, znakomity aktor przez 20 lat związany z Komedią Francuską, a który po powrocie do Polski zachował wiele francuskich rytuałów – w pracy nigdy się nie narzeka, a prządek jest dla niego sprawą świętą.
 
Ciekawe są wspomnienia Pauliny Młynarskiej, która do Paryża trafiła jako bardzo młoda dziewczyna, więc to od Francuzek uczyła się kobiecego stosunku do mody i urody. We francuskim radiu córka Wojciecha Młynarskiego zdobywała też dziennikarskie szlify, z których to doświadczeń do dziś korzysta w programie „Miasto kobiet”. Ciekawe są polsko – konfrontacje Joanny Bojańczyk, jednej z pierwszych w Polsce dziennikarek modowych oraz Andrzeja Chyry, aktora często biorącego udział w festiwalach  teatralnych we Francji oraz grającego na deskach tamtejszych teatrów. Dla kontrapunktu są też Francuzi zakochani w Polsce.  Prawie 300 stron anegdot, wspomnień, opowieści, które są przyjemną podróżą po polsko – francuskich ścieżkach. Kiedyś dostępnych dla nielicznych, od 25 lat szeroko otwartych dla wszystkich.
 
Joanna Nojszewska

„Klucz francuski”

Wydawnictwo Czarno na Białym

Warszawa 2014 rok

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy