Reklama

Kultura

Świąteczne Targi Książki już od piątku w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 16.11.2022
68993_stasiuk
Share
Udostępnij
W piątek i sobotę, 18 i 19 listopada w Millenium Hall w Rzeszowie Świąteczne Targi Książki. Będzie okazja spotkać się z ulubionymi pisarzami i kupić książki w bardzo dobrych cenach. Na dwa dni zaplanowano 25 spotkań od godz. 10.00 do 20.00. Do Rzeszowa przyjeżdżają: Andrzej Stasiuk, Marek Niedźwiecki, Karolina Korwin-Piotrowska, Maria Strzelecka, Krystyna Kurczab-Redlich, Grzegorz Kasdepke, Grzegorz Lato, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Janusz Leon Wiśniewski, Jacek Fedorowicz, Joanna Brodzik, Jarek Szubrycht i wielu innych. Nie zabraknie też autorów książek z Podkarpacia. Na scenie wystąpią: Grażyna Bochenek, Anna Gorczyca, Magda Skubisz, Monika Maciewicz i Karolina Winiarska. 
 
To będą pierwsze po pandemii targi książki w Rzeszowie, na których bez żadnych obostrzeń będzie szansa porozmawiać z ulubionymi autorami i zdobyć ich autografy. Jednocześnie tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna na Ukrainie nie tylko ogromnie wpływa na naszą codzienność, ale przede wszystkim porusza nas jako naród. Tym bardziej ważne są na targach spotkania z autorami, którzy poruszają temat Rosji i trwającej od blisko 270 dni wojny w Ukrainie. 
 
W Rzeszowie obecna będzie Krystyna Kurczab-Redlich, była korespondentka polskich mediów w Rosji, autorka bestselerowej książki „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” oraz Zbigniew Parafianowicz, reporter, który zza naszą wschodnią granicą był od pierwszych chwil rosyjskiej agresji i to co zobaczył, opisał w książce „Śniadanie pachnie trupem. Ukraina na wojnie”. 
 
Z Kijowa przyjedzie Julia Mendel, była sekretarz prasowa Wołodymyra Zełenskiego, która w poruszającej relacji „Walka naszego życia. Moja praca z Zełenskim, ukraińskie zmagania o demokrację i co to wszystko znaczy dla świata” nakreśli historię przemiany Zełenskiego od popularnego komika do prezydenta Ukrainy.
 
Nie zabraknie Oksany Zabużo, jednej  z najważniejszych ukraińskich intelektualistek, od lat wymienianej wśród kandydatek do Literackiej Nagrody Nobla. „Ukraińska Lady Hamlet" – pisze o niej Adam Michnik.
 
– Targi na stałe zapisały się już na mapie kulturalnych wydarzeń nie tylko miasta, ale i regionu – mówi Andrzej Sroka, koordynator Świątecznych Targów Książki. – To święto tych, którzy książki piszą, wydają i czytają. Do Rzeszowa przyjedzie około 50 wydawnictw, odbędzie się 25 spotkań autorskich, a w targach uczestniczyć będzie około 100 autorów, także spoza Polski, między innymi z Ukrainy i  Austrii. 
 
 
Ciekawie zapowiadają się spotkania z autorami, którzy pochodzą z Podkarpacia i często nasz region czynią bohaterami swoich książek. Kazimierz Nóżka, Marcin Scelina i Maciej Kozłowski, to autorzy popularnego cyklu „Zanim wyjedziesz w Bieszczady”. W panelach „Historie lokalne czyli historie globalne” i „Pisanie było nam pisane” wezmą udział: Grażyna Bochenek, Anna Gorczyca, Magda Skubisz, Karolina Winiarska oraz Monika Maciewicz.
 
W kontekście rozpoczynających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, ciekawie zapowiada się spotkanie z Grzegorzem Lato i rozmowa wokół jego książki „Grzegorz Lato. Król mundiali”. 
 
Wiele osób czeka na spotkanie z Andrzejem Stasiukiem, znakomitym prozaikiem, który nie tylko z Beskidem Niskim związał się na stałe kilka dekad temu, ale też niezwykle tę część Europy opisuje. Podobnie jak Maria Strzelecka, której seria o Beskidzie Niskim zachwyciła nie tylko dzieci, ale przede wszystkim dorosłych czytelników.
 
Wstęp na wszystkie spotkania i targi, które odbywają się w Millenium Hall w Rzeszowie, jest bezpłatny.
 
Partnerami wydarzenia są Województwo Podkarpackie oraz Miasto Rzeszów.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy