Reklama

Kultura

Spektakl i spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 10.11.2022
68821_surmiak
Share
Udostępnij
Na spektakl „Tchnienie” oraz spotkanie autorskie z Katarzyną Surmiak-Domańską, pisarką i reporterką „Gazety Wyborczej”, zaprasza w niedzielę 13 listopada o godz. 18.00 Teatr Przedmieście w ramach cyklu Wieczory Literackie. 

Katarzyna Surmiak-Domańska, pisarka i reporterka, współpracuje jako tutorka i wykładowczyni z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Jest absolwentką filologii romańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją karierę zawodową związała przede wszystkim z dziennikarstwem. W przeszłości zajmowała się także aktorstwem. W 1980 roku zagrała tytułową rolę w serialu telewizyjnym dla młodzieży „Tylko Kaśka”. W latach 1993-1994 prowadziła audycję w warszawskiej rozgłośni Radio Mozart, gdzie opowiadała o muzyce klasycznej. Z kolei w latach 2012-2013 była prowadzącą program „Hot Doc” na antenie Planete+.

Przeciw rasizmowi i kulturze patriarchatu

W 1995 roku Katarzyna Surmiak-Domańska dołączyła do redakcji „Gazety Wyborczej”, z którą związana jest do tej pory. W dzienniku można przeczytać jej reportaże, wywiady i eseje o tematyce społeczno-kulturalnej. Jej teksty ukazują się również w „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie” oraz w czasopiśmie „Książki. Magazyn do czytania”. Dużo miejsca poświęca w nich zjawisku odradzającego się rasizmu i nacjonalizmu. Przeciwstawia się też kulturze patriarchatu.
 
Jest autorką m.in. opowieści reporterskiej  „Mokradełko”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2013 i była wystawiana w Teatrze Nowym w Poznaniu w inscenizacji Mikołaja Grabowskiego. W 2016 roku została ponownie  nominowana do Nagrody Nike za „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”. Książka była również nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2018 roku opublikowała reportaż biograficzny „Kieślowski. Zbliżenie”, który przyniósł jej Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz znalazł się w finale Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Jej najnowsza książka „Czystka” otrzymała Wawrzyn – Literacką Nagrodę Warmii i Mazur, znalazła się również w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS i otrzymała nominację do Nagrody im. Beaty Pawlak. Została także uznana przez „Książki. Magazyn do Czytania” za najlepszą książkę 2021 roku.
 
Rzeszowskie spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską rozpocznie się o godz. 19.00, a poprowadzi je Anna Fostakowska. Poprzedzi je spektakl gospodarza wydarzenia, czyli Teatru Przedmieście pt. „Tchnienie”. 

Na początek spektakl

To sztuka wg scenariusza i w reżyserii Anety Adamskiej-Szukały – kameralna opowieść o miłości, śmierci i cierpieniu. Zespół Teatru Przedmieście przywołuje w niej postaci swoich dziadków, by przez pryzmat ich życia móc lepiej poznać i zrozumieć samych siebie. „To prosta, wzruszająca historia na parę aktorów, stare łóżko, walizkę, prześcieradło i rzutnik, który służy do pokazywania rodzinnych fotografii, a czasem strzela jak karabin niemieckiego żołnierza. Jest i śmiesznie, i tragicznie, i całkiem zwyczajnie, jak to w życiu. Historia opowiedziana szczerze, nastraja do własnych wspomnień i głębokich refleksji nad istotą życia. Co po nas zostanie? Może tylko taka historia?”, zastanawiają się twórcy spektaklu, który zdobył nagrody m.in. podczas 39. Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju (2018), na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form „Bamberka” w Gorzowie Wielkopolskim, na XV Festiwalu Teatralnym „Garderoba Białołęki” w Warszawie i inne.
 
Tchnienie. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Wstęp na spektakl i spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską jest wolny. Trzeba jednak zarezerwować miejsce pod nr tel. 667 714 730.
 
Organizatorem wydarzenia jest Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne GATE.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy