Reklama

Kultura

Spektakl i spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 10.11.2022
68821_surmiak
Share
Udostępnij
Na spektakl „Tchnienie” oraz spotkanie autorskie z Katarzyną Surmiak-Domańską, pisarką i reporterką „Gazety Wyborczej”, zaprasza w niedzielę 13 listopada o godz. 18.00 Teatr Przedmieście w ramach cyklu Wieczory Literackie. 

Katarzyna Surmiak-Domańska, pisarka i reporterka, współpracuje jako tutorka i wykładowczyni z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Jest absolwentką filologii romańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją karierę zawodową związała przede wszystkim z dziennikarstwem. W przeszłości zajmowała się także aktorstwem. W 1980 roku zagrała tytułową rolę w serialu telewizyjnym dla młodzieży „Tylko Kaśka”. W latach 1993-1994 prowadziła audycję w warszawskiej rozgłośni Radio Mozart, gdzie opowiadała o muzyce klasycznej. Z kolei w latach 2012-2013 była prowadzącą program „Hot Doc” na antenie Planete+.

Przeciw rasizmowi i kulturze patriarchatu

W 1995 roku Katarzyna Surmiak-Domańska dołączyła do redakcji „Gazety Wyborczej”, z którą związana jest do tej pory. W dzienniku można przeczytać jej reportaże, wywiady i eseje o tematyce społeczno-kulturalnej. Jej teksty ukazują się również w „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie” oraz w czasopiśmie „Książki. Magazyn do czytania”. Dużo miejsca poświęca w nich zjawisku odradzającego się rasizmu i nacjonalizmu. Przeciwstawia się też kulturze patriarchatu.
 
Jest autorką m.in. opowieści reporterskiej  „Mokradełko”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2013 i była wystawiana w Teatrze Nowym w Poznaniu w inscenizacji Mikołaja Grabowskiego. W 2016 roku została ponownie  nominowana do Nagrody Nike za „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”. Książka była również nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2018 roku opublikowała reportaż biograficzny „Kieślowski. Zbliżenie”, który przyniósł jej Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz znalazł się w finale Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Jej najnowsza książka „Czystka” otrzymała Wawrzyn – Literacką Nagrodę Warmii i Mazur, znalazła się również w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS i otrzymała nominację do Nagrody im. Beaty Pawlak. Została także uznana przez „Książki. Magazyn do Czytania” za najlepszą książkę 2021 roku.
 
Rzeszowskie spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską rozpocznie się o godz. 19.00, a poprowadzi je Anna Fostakowska. Poprzedzi je spektakl gospodarza wydarzenia, czyli Teatru Przedmieście pt. „Tchnienie”. 

Na początek spektakl

To sztuka wg scenariusza i w reżyserii Anety Adamskiej-Szukały – kameralna opowieść o miłości, śmierci i cierpieniu. Zespół Teatru Przedmieście przywołuje w niej postaci swoich dziadków, by przez pryzmat ich życia móc lepiej poznać i zrozumieć samych siebie. „To prosta, wzruszająca historia na parę aktorów, stare łóżko, walizkę, prześcieradło i rzutnik, który służy do pokazywania rodzinnych fotografii, a czasem strzela jak karabin niemieckiego żołnierza. Jest i śmiesznie, i tragicznie, i całkiem zwyczajnie, jak to w życiu. Historia opowiedziana szczerze, nastraja do własnych wspomnień i głębokich refleksji nad istotą życia. Co po nas zostanie? Może tylko taka historia?”, zastanawiają się twórcy spektaklu, który zdobył nagrody m.in. podczas 39. Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju (2018), na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form „Bamberka” w Gorzowie Wielkopolskim, na XV Festiwalu Teatralnym „Garderoba Białołęki” w Warszawie i inne.
 
Tchnienie. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Wstęp na spektakl i spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską jest wolny. Trzeba jednak zarezerwować miejsce pod nr tel. 667 714 730.
 
Organizatorem wydarzenia jest Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne GATE.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy