Reklama

Kultura

Mariusz Szczygieł zagości w Ogrodach Bernardyńskich

Alina Bosak
Dodano: 06.07.2022
64888_plakat
Share
Udostępnij
Do Rzeszowa wracają Letnie Ogrody Literackie – spotkania ze znanymi pisarzami i autorami książek w Ogrodach Bernardyńskich. Pierwszym z gości, których zaprosiła Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, jest Mariusz Szczygieł. Spotkanie z nim w niedzielę 17 lipca, o godz. 16.00.
 
Mariusz Szczygieł to reporter, felietonista i pisarz non-fiction uwielbiany przez czytelników za wrażliwość i poczucie humoru. Jego książki wyszły w 21 krajach. Wśród bestsellerów jest „Gottland” – dzieło wyrosłe z miłości do Czech, o których Szczygieł pisze w sposób fascynujący, także np. w „Osobistym przewodniku po Pradze”.  Książka „Gottland” przyniosła mu Europejską Nagrodę Książkową 2009 oraz Nike Czytelników. 
 
Dziesięć lat później pisarz zdobył podwójną Nagrodę Literacką Nike 2019 za „Nie ma” (w wyborze jury i czytelników). 
 
Mariusz Szczygieł zasłynął przed laty jako jeden z pierwszych polskich gospodarzy programu typu talk show. „Na każdy temat” prowadził na antenie Polsatu w latach 1995- 2001. Był już wtedy związany z „Gazetą Wyborczą”. Przez kilka lat szefował w niej działowi reportażu i był zastępcą naczelnego Magazyny reporterów Duży Format. 
 
Jest także współzałożycielem księgarnio-kawiarni Wrzenie świata oraz wydawnictwa Dowody na Istnienie. Mieszka w Warszawie, ale jak mówi – jego dusza mieszka w Pradze. 
 
Jego to właśnie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprosiła na pierwsze spotkanie Letnich Ogrodów Literackich. Taki cykl wakacyjnych spotkań z ciekawymi osobami odbywał się także w poprzednim roku i teraz jest kontynuowany.
 
Z Mariuszem Szczygłem czytelnicy spotkają się w niedzielę, 17 lipca, o godz. 16.00.

Kolejnymi gośćmi podczas spotkań w ramach Letnich Ogrodów Literackich będą:
 
Agata Tuszyńska – pisarka, poetka, reportażystka –  31 lipca, godz. 16.00 ;
 
Filip Springer – pisarz i fotograf – 14 sierpnia, godz. 16.00;
 
Joanna Brodzik – aktorka, autorka książki „Umami. Opowieści i przepisy” (2021) – 28 sierpnia, godz. 16.00;
 
Magdalena Grzebałkowska – pisarka, laureatka wielu nagród literackich  – 11 września, godz. 16.00.
 
Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny. W przypadku intensywnych opadów, spotkania będą przenoszone do budynku Biblioteki przy ul. Sokoła 13.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy