Reklama

Kultura

„Adamczykowie”. Premiera w WDK w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 28.06.2023
Witold i Piotr Adamczykowie. Fot. BWA w Wałbrzychu
Witold i Piotr Adamczykowie. Fot. BWA w Wałbrzychu
Share
Udostępnij

W poniedziałek, 3 lipca o godz. 17.00 w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie premierowy pokaz filmu „Adamczykowie. Autoportret wewnętrzny” w reżyserii Daniel Jasiński i z udziałem twórców. Wstęp wolny.

„Adamczykowie. Autoportret wewnętrzny” to krótkometrażowy film dokumentalny opowiadający o dwóch braciach i ich pasji do malowania, odkrywania rzeczywistości poprzez sztukę oraz poznawania na nowo siebie nawzajem. Film powstał w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej 2022, z środków Województwa Podkarpackiego.

Witold i Piotr Adamczykowie – bracia bliźniacy z Nowej Dęby

Witold i Piotr Adamczykowie to bracia bliźniacy. Urodzeni w 1966 roku wychowywali się w Nowej  Dębie.  Razem siedzieli w szkolnej ławce, razem poszli do liceum plastycznego w Rzeszowie, a później do Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. W szkole artystycznej zaczęły ujawniać się między braćmi różnice w podejściu do życia i sztuki. Jedność, w której dotychczas żyli, zaczęła się rozpadać. Ich drogi artystyczne oraz życiowe zaczęły się rozchodzić.

Fakt rozłąki spowodował, że po wielu latach bracia postanowili wrócić do wspólnych działań artystycznych. Mimo oddzielenia „bycie bliźniakiem” zawsze w jakiś sposób definiowało życie każdego z bohaterów. Celem wspólnie realizowanego od 2015 roku projektu malarskiego „Podobieństwa i różnice” (koordynacja Witold Adamczyk) oraz „Różnice i podobieństwa” (koordynacja Piotr Adamczyk) miało być poszukiwanie podobieństw między bliźniakami poprzez medium sztuki oraz ukazanie różnic wynikających z jednostkowych osobowości. Jednakową ideą dla obu cykli jest malowanie wspólnie jednego obrazu. Z tego procesu narodził się pomysł wystawy „Autoportret wewnętrzny” będącą prezentacją prac Witolda i Piotra – osobnych i wspólnych.

Adamczykowie. Autoportret wewnętrzny

Film prezentuje wyjątkowe zjawisko na mapie artystycznej Polski oraz być może świata jednocześnie pozwalając widzowi na zrozumienie sztuki abstrakcyjnej. Dokument szuka jedności, która łączy bliźniaków i wyraża się poprzez tworzoną sztukę.

Po projekcji filmu (czas trwania: 30 min) krótkie spotkanie z twórcami i bohaterami.

Organizatorem pokazu jest Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Stowarzyszenie Światło.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy