Reklama

Kultura

80 lat Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dodano: 18.02.2025
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Share
Udostępnij

W tym roku Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi świętuje 80. rocznicę swojego istnienia. Obchody jubileuszu rozpoczęło uroczyste posiedzenie Senatu uczelni, w którym wziął udział Sławomir Rogowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiceminister uhonorował czworo wybitnych artystów związanych z uczelnią Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”: prof. Andrzeja Bossa, prof. Zdzisława Olejniczaka, prof. Marka Saka i dr hab. Izabelę Stronias.

Z okazji jubileuszu przez cały rok odbywać się będą wystawy nawiązujące do historii uczelni.. Pierwsze z nich będzie można zobaczyć już w tym tygodniu:

  • 19 lutego o godz. 17.00 w Galerii Kobro Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy „Ryszard Hunger”, przedstawiającej prace wybitnego grafika i malarza, nauczyciela i rektora łódzkiej ASP.
    Kuratorem projektu jest Piotr Kotlicki.
    Czas trwania wystawy: 19.02-13.03.2025 r.
  • 20 lutego o godz. 12.00 w Galerii OdNowa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „80 lat ASP Łódź. Teka artystyczna”. W wydarzeniu wezmą udział artyści z wielu krajów, prezentujący na wystawie swoje prace.
    Kuratorami wystawy są: prof. Marek Sak, dr hab. Robert Jundo i prof. uczelni, dr Michał Rybiński.
    Czas trwania wystawy: 20.02-15.03.2025 r.

Poznaj historię ASP w Łodzi

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi powołana została w 1945 r. jako Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych (PWSSP). Było to ukoronowanie wieloletnich starań miejscowych artystów – Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera oraz przybyłych do Łodzi Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Romana Modzelewskiego, Ludwika Tyrowicza, Władysława Daszewskiego i Stefana Byrskiego.

Początkowo utworzono tylko trzy wydziały: włókienniczy, ceramiki oraz grafiki. Szkoła miała kształcić studentów w zakresie sztuk użytkowych, ale także tzw. sztuk czystych.. Założyciele uczelni świadomie nawiązywali do tradycji Bauhausu. Od początku istnienia PWSSP zależało na ścisłej współpracy z lokalnym i krajowym przemysłem.

W roku szkolnym 1946/47 obok Wydziału Włókienniczego i Ceramiki stworzono Wydział Plastyki Przestrzennej prowadzony przez Władysława Strzemińskiego, założyciela grupy „a.r.”, wybitnego artystę, teoretyka i pedagoga PWSSP w latach 1945–1950. Jego sztuka, koncepcja dydaktyczna, a przede wszystkim śmiałość i nowatorstwo myśli określiły ówczesny charakter szkoły. W zdominowanej przez kolorystów powojennym wyższym szkolnictwie artystycznym w Polsce, łódzka placówka stanowiła enklawę nowoczesności.

W 1976 roku Uczelnia, mieszcząca się dotąd w niewielkim budynku przy ul. Narutowicza 77 otrzymała nową siedzibę, wzniesioną wg projektu Bolesława Kardaszewskiego. Monumentalny gmach przy ul. Wojska Polskiego stanowi do dziś jedyny w Polsce przykład kompleksu zrealizowanego na potrzeby współczesnej, wielowydziałowej uczelni artystycznej. W 2013 r. uczelnia wzbogaciła się o dwa nowe budynki, oferujące przestrzenie dydaktyczne i wystawiennicze, nowoczesną bibliotekę oraz profesjonalną salę pokazową z najdłuższym wybiegiem w Polsce. W ostatnich latach dołączył do nich zrewitalizowany gmach Akademickiego Centrum Designu na Księżym Młynie.

W 1987 r. uczelnia przyjęła imię Władysława Strzemińskiego, wpisując w program kontynuację idei swojego patrona. Status Akademii Sztuk Pięknych szkoła otrzymała w 1996 r. i obecnie jest jedną z ośmiu publicznych uczelni artystycznych kształcących w zakresie sztuk wizualnych w Polsce.

Dziś w ASP w Łodzi kształci się ponad tysiąc studentów na 13 kierunkach, w ramach studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych. Kadrę dydaktyczną stanowi ponad 200 nauczycieli akademickich z obszaru sztuki i designu.

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy