Do dyskusji na temat sytuacji osób z różnorodnymi potrzebami i roli edukacji w budowaniu ich potencjału zaprasza Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna pn. „Krakowski Ośrodek Kariery”, organizator konferencji „Osoby z różnorodnymi potrzebami są wśród nas. Rola edukacji i doradztwa zawodowego w budowaniu ich możliwości zawodowych”. Wydarzenie odbędzie się 23 stycznia w auli Biblioteki Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przy ul. Bobrzyńskiego 10.
Konferencja adresowana do nauczycieli, dyrektorów, doradców zawodowych, uczniów i ich rodziców stawia sobie za cel nie tylko rozmowę o potrzebach dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkim uświadomienie znaczenia edukacji włączającej.
– Ciągle jeszcze w Polsce dzieci z różnorodnymi potrzebami są traktowane jak osoby z niepełnosprawnościami, które w dorosłym życiu będą niezdolne do samodzielnej egzystencji, będą siedziały w domu na zasiłkach – mówi Marcin Jurczak, dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Krakowski Ośrodek Kariery”.
– Młodzi dorośli ze szczególnymi potrzebami powinni być włączani do życia społecznego, kierowani do doradztwa zawodowego i pod opiekę asystenta osoby z niepełnosprawnością, która będzie ich wspierać w środowisku zawodowym. Ten rodzaj pomocy i wsparcia jest społecznie korzystniejszy i tańszy – dodaje.
Edukacja włączająca powinna odpowiadać na zróżnicowane potrzeby uczniów z odmiennymi niepełnosprawnościami i zaburzeniami.
– Często takie osoby są wpychane do jednej szufladki, a przecież np. dzieci cierpiące na FAS (płodowy zespół alkoholowy) potrzebują innego podejścia niż te ze spektrum autyzmu, które często wymagają jedynie specyficznej komunikacji – zaznacza Jurczak i podkreśla, że osoby z niepełnosprawnościami mogą się realizować w różnych obszarach, tylko trzeba im stworzyć odpowiednie warunki i dać szansę.
Dlatego podczas konferencji organizatorzy namawiać będą nauczycieli i doradców zawodowych do wprowadzania nowoczesnych form prowadzenia zajęć i warsztatów przygotowujących uczniów do odpowiedzialnej decyzji związanej z wyborem ścieżki edukacyjno-zawodowej.
Prelegentami podczas konferencji będą wykładowcy krakowskich wyższych uczelni oraz doświadczeni nauczyciele i pedagodzy na co dzień pracujący z osobami z różnorodnymi potrzebami.
Konferencja odbędzie się 23 stycznia w auli Biblioteki Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przy ul. Bobrzyńskiego 10.
Do 20 stycznia można zarejestrować się na konferencję poprzez formularz zgłoszeniowy.
Szczegółowy program konferencji [PDF].