Reklama

Kraków

Znamy pierwsze skutki nocnego zakazu sprzedaży alkoholu

Źródło: krakow.pl / Opracowanie PG
Dodano: 29.09.2023
prohibicja-Resizer-750Q75
Share
Udostępnij

Uchwała o ograniczeniu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych w krakowskich sklepach, zwana często nocną „prohibicją” obowiązuje od 1 lipca. Władze miasta i policjanci przedstawili pierwsze rezultaty zakazu.

Po dwóch miesiącach funkcjonowania w Krakowie uchwały ograniczającej sprzedaż alkoholu w godzinach nocnych, władze miasta oraz funkcjonariusze policji i straży miejskiej odnotowali pozytywny wpływ na prowadzone statystyki.

Zakaz detalicznej sprzedaży alkoholu obowiązuje między północą a godz. 5.30, na terenie całego Krakowa. Wyjątkiem są restauracje i bary, w których spożywanie napojów alkoholowych jest możliwe niezależnie od pory. Naruszenie zakazu stanowi przestępstwo i podlega przepisom karnym ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 165 ze zm.).

Komentarza do sprawy udzielił w wywiadzie dla telewizji krakow.pl zastępca prezydenta Krakowa – Bogusław Kuśmider. „Główny cel wprowadzenia uchwały zgodnie z przepisami – ograniczenie dostępności alkoholu w nocy – został osiągnięty. Jesteśmy pierwszym dużym miastem w Polsce, które wprowadziło te zasady na terenie całego miasta” – podkreślił.

Statystyki służb mundurowych

Według statystyk prowadzonych przez policję znacząco liczba interwencji związanych ze spożywaniem alkoholu znacząco spadła, które policjanci musieli prowadzić w godzinach obowiązywania zakazu. Łącznie w lipcu i sierpniu bieżącego roku odnotowano ich o 53,38% mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku, kiedy nocna sprzedaż alkoholu nie podlegała ograniczeniom.

Bardzo podobne dane zgromadziła w tym okresie straż miejska, która w lipcu i sierpniu 2023 przeprowadziła o 45,21% mniej tego typu interwencji niż w zeszłym roku.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy