Reklama

Kraków

Interpelacje Radnych do Prezydenta Miasta Krakowa

Źródło: krakow.pl
Dodano: 02.01.2024
Zdjęcie: zzm.krakow.pl
Zdjęcie: zzm.krakow.pl
Share
Udostępnij

Radni Łukasz Maślona i Łukasz Wantuch złożyli interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa. Pytają w nich o: wykup gruntów pod park rzeczny Dłubni, sytuację z zanieczyszczeniem rzeki Wilgi oraz powody zamknięcia estakady nad ul. 29 Listopada.

W imieniu mieszkańców Bieńczyc, Wzgórz Krzesławickich i Nowej Huty, ale też wielu sympatyków przyrody z całego Krakowa proszę o adekwatne do oczekiwań krakowian działanie w temacie wykupu gruntów pod park rzeczny Dłubni. Koncepcja ta istnieje co najmniej od kilkunastu lat, odżyła mocno w 2016 r., jednakże nie doczekała się do tej pory realizacji. Proszę o informację w zakresie działań, jakie zostały podjęte w ostatnich 5 latach w temacie wykupu gruntów pod poszerzenie parku rzecznego Dłubni. Jednocześnie apeluję o jak najszybsze podjęcie aktywności celem wykupu gruntów i stworzenie parku rzecznego na terenie trzech krakowskich dzielnic – czytamy w pierwszej z interpelacji radnego Łukasza Maślony.

Na Ekoportalu (www.ekoportal.gov.pl) prowadzonym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska ukazało się postanowienie Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie z 21 grudnia 2023 r. o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji nakładającej obowiązek przeprowadzenia działań zapobiegawczych, w związku ze zgłoszeniem bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku w wodach, a także w chronionych gatunkach zwierząt oraz ich siedliskach, w wyniku zanieczyszczenia rzeki Wilgi w rejonie ul. Zakopiańskiej w Krakowie. Z wcześniejszych informacji medialnych wynikało, że podmiotem zgłaszającym w tej sprawie był Prezydent Miasta Krakowa, stąd proszę o udostępnienie wniosku złożonego w tej sprawie do RDOŚ w Krakowie. Zwracam się również z prośbą o udostepnienie informacji o terminie doręczenia postanowienia Dyrektora RDOŚ w Krakowie do UMK i jego treści oraz treści ewentualnego zażalenia na w/w postanowienie, złożonego w terminie przewidzianym przepisami. Jeśli taki dokument nie został złożony, proszę o informację o powodach, jakie zadecydowały o takim braku działania ze strony UMK. Podobne odmowy Dyrektor RDOŚ w Krakowie stosował wobec wyjątkowo uciążliwych dla mieszkańców zanieczyszczeń potoku Olszanickiego, ale wskutek działania strony społecznej udało się zmobilizować służby do zajęcia się sprawą – pisze radny Maślona.

Radny Łukasz Wantuch pyta w interpelacji, jak to się stało, że estakada nad ulicą 29 Listopada musiała zostać zamknięta. – Proszę zatem o podanie w punktach: Kto był wykonawcą estakady? Jaka była kwota budowy oraz jakie były oferty z innych firm? Kiedy estakada została oddana do użytku? Kiedy został zamknięty pas w kierunku Nowej Huty dla pojazdów powyżej 3,5 tony? Jak dokładnie wygląda usterka, która spowodowała zamknięcie? Ile wynosiła gwarancja na estakadę? – pisze radny do Prezydenta Miasta Krakowa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy