Reklama

Kraków

Zobacz wystawę dzieł mistrzów włoskiego renesansu

Źródło: krakow.pl
Dodano: 19.11.2023
Zdjęcie: wawel.krakow.pl
Zdjęcie: wawel.krakow.pl
Share
Udostępnij

Dzieło mistrza renesansu Giovanniego Belliniego „Madonna z Dzieciątkiem” trafiło na stałe do kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu. Zwiedzający mogą zobaczyć je premierowo podczas wyjątkowego pokazu „Mistrzowie włoskiego renesansu” na II piętrze Zamku. Na tę okoliczność sprowadzono do Krakowa obrazy Jacopa Bassana i Rossa Fiorentina. Pokaz uzupełni Tycjan i jego „Alegoria miłości” zestawiona z dziełem Padovanina, pochodzącym z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.

Obraz Belliniego namalowany został najprawdopodobniej pod koniec lat osiemdziesiątych lub na początku lat dziewięćdziesiątych XV wieku. Jest powtórzeniem kompozycji Giovanniego Belliniego zatytułowanej „Madonna degli alberetti” z 1487 roku w Gallerie dell’Accademia w Wenecji. Nieznacznie różni się od niej w szczegółach – m.in. pejzażem: na obrazie weneckim w tle widoczne są dwa symetrycznie rozmieszczone wysmukłe drzewa, a na wawelskim jedno, z lewej strony – powtarza natomiast wiernie pozę Madonny i Dzieciątka. Kolejną kompozycją, na której malarz powtórzył pozy obu postaci i ich wzajemne relacje, jest „Madonna z Dzieciątkiem, św. Jerzym i św. Piotrem” – również w Gallerie dell’Accademia.

Niewykluczone, że obraz wawelski powstał z udziałem warsztatu. Taka praktyka – powielanie cieszących się powodzeniem obrazów, tj. powtarzanie ich kompozycji i kolorystyki według opracowanego przez mistrza pierwowzoru, z nieznacznymi zmianami – była w XV- i XVI-wiecznej Wenecji powszechna. W ten sposób pracował nie tylko warsztat Bellinich (tworzyli go Jacopo Bellini oraz jego dwaj synowie: Giovanni i Gentile), lecz także Tycjan. Autorami owych powtórzeń bywali sami mistrzowie, a pewne partie pozostawiali czasem do wykonania współpracownikom.

Kompozycja ma charakter dewocyjny – przeznaczona była zapewne do wnętrza zamożnego domu. Ma bardzo bogatą ramę, której forma i dekoracja są zbliżone do ramy obrazu weneckiego.

Kuratorką pokazu „Mistrzowie włoskiego renesansu”, który jest dostępny dla zwiedzających od 17 listopada do 18 lutego 2024 roku, jest dr Joanna Winiewicz-Wolska – kierownik Działu Malarstwa Zamku Królewskiego na Wawelu. Historyczka sztuki i badaczka zwraca uwagę, że Giovanni Bellini wprowadził do malarstwa weneckiego światło i kolor, poetycki, nastrojowy pejzaż i realistycznie malowane figury. Z jego dorobku obficie czerpali tacy wielcy malarze jak Giorgione i Tycjan.

Szczegółowe informacje o wystawie oraz pozostałych dziełach można znaleźć na STRONIE.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy