Reklama

Kraków

Przed nami Festiwal Literatury dla Dzieci

Źródło: krakow.pl
Dodano: 06.11.2023
Zdjęcie: krakow.pl / materiały prasowe
Zdjęcie: krakow.pl / materiały prasowe
Share
Udostępnij

Spotkania ze znanymi i lubianymi autorami, warsztaty inspirowane książkami i ich bohaterami, wieczorne wspólne czytanki, spektakl dla najmłodszych, literacki stand-up, koncert, konferencja dla bibliotekarzy i nagroda dla najlepszej książki dla dzieci – program krakowskiej odsłony Festiwalu Literatury dla Dzieci jest bardzo atrakcyjny. W tym roku festiwal odbywa się od 14 do 19 listopada pod hasłem: „Niech żyje literatura!” Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

Uwielbiany przez dzieci oraz rodziców i jeden z największych w Polsce Festiwal Literatury dla Dzieci w tym roku odbywa się po raz 10. Młodzi czytelnicy mogą liczyć na szereg atrakcyjnych wydarzeń.

− Każdego roku szykujemy dla uczestników festiwalu program pełen literackich wrażeń. Przeżycia niepowtarzalne i zapadające w pamięć to nasza wizytówka. Niesieni falą licznych wyrazów sympatii, rok w rok uruchamiamy wszystkie pokłady kreatywności i zapraszamy Was na wydarzenia festiwalowe. Cel jest jeden, za to doniosły: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Inspirować do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe – podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia.

Festiwal odbywa się w dwóch miastach, w różnych terminach: w Gdańsku – w październiku oraz w Krakowie – w listopadzie. W krakowskiej odsłonie wezmą udział znani i lubiani twórcy książek dla dzieci – autorzy i ilustratorzy. Podczas festiwalu najmłodsi czytelnicy i ich rodzice mogą spotkać między innymi: Justynę Bednarek, Sarę Ohlsson, Barbarę Sadurską, Zofię Stanecką, Manię Strzelecką, Marcina Szczygielskiego, Tomasza Stawiszyńskiego i Macieja Szymanowicza.

Nie zabraknie ciekawych rozmów, warsztatów, spektaklu Teatru Uszytego dla naprawdę najmłodszych (widzów 2+), rodzinnych spacerów ścieżkami Wisławy Szymborskiej czy Ludwika Jerzego Kerna i wieczornych czytanek. W programie także literacki stand-up (Mateusz Świstak Show) i finałowy koncert.

Dla bibliotekarzy

Już po raz kolejny Festiwal Literatury dla Dzieci stanie się także platformą współpracy dla tych, dla których edukacja literacka to chleb powszedni.

− W tym roku festiwal obchodzi dziesiąte urodziny, można więc powiedzieć, że jest już w wieku nastoletnim. I tak jak nastolatki i nastolatkowie ciągle się zmienia, a wraz z nim rosną też czytelnicy i zmieniają się intrygujące nas tematy. W tym roku porozmawiamy o tym, o co chodzi w świecie powieści Young Adult, o tworzeniu biblioteki z pasją, a także o współczesnych interpretacjach klasycznych baśni – podkreślają organizatorzy, którzy na konferencję dla bibliotekarzy zaprosili filozofa i publicystę Tomasza Stawiszyńskiego, Nauczycielkę Roku 2022 Iwonę Pietrzak-Płachtę, Anetę Korycińską prowadzącą popularny profil Baba od polskiego i Joannę Piekarską z Biblioteki Narodowej.

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego to wyjątkowe wyróżnienie, którym KBF w imieniu miasta Krakowa i Fundacja Burza Mózgów honorują najlepszą książkę dziecięcą minionego roku. Nagroda, której patronuje kultowy pies z opowiadań Ludwika Jerzego Kerna, przyznawana jest od 2016 r. Laureaci nagrody otrzymują statuetki Ferdynanda Wspaniałego autorstwa Stanisława Juszczaka oraz czek na 20 000 zł.

W ubiegłym roku wyróżniona została książka „Brud. Cuchnąca historia higieny” autorstwa Moniki Utnik-Strugały i Piotra Sochy. Kto otrzyma nagrodę w tym roku? O tym przekonamy się 19 listopada. Galę w Muzeum Manggha uświetni koncert zespołu Tęgie Chłopy, grającego tradycyjną muzykę taneczną regionu Kielecczyzny.

Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny, ale obwiązuje rejestracja. Dodatkowe informacje i program można znaleźć tutaj.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy