19 listopada odbędzie się tegoroczna edycja Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich. To możliwość odwiedzenia 55 oddziałów muzealnych i działających w mieście galerii, które w tym czasie nie tylko udostępniają stałe i czasowe ekspozycje, ale też przygotowują specjalne atrakcje: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.
− Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich od lat cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Krakowa, jak i turystów. W tym roku odbędzie się 18. edycja przedsięwzięcia, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. To kolejna, po Nocy Muzeów, okazja, podczas której w niecodziennym trybie muzea i galerie zapraszają do wspólnego oglądania bogatych zbiorów i udziału w ciekawych wydarzeniach towarzyszących – zaprasza Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
Kraków, ale też Wieliczka i Niepołomice
W tym roku Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich odbędzie się 19 listopada. W wydarzeniu bierze udział 25 muzeów, otwarte będą siedziby główne i oddziały – łączenie 55 miejsc. Poza krakowskimi muzeami w inicjatywę włączają się też instytucje z Niepołomic i Wieliczki. Program obejmuje ekspozycje stałe i czasowe, udostępnianie wyjątkowych miejsc, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, jak również specjalne atrakcje: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.
Co czeka odwiedzających 19 listopada? Oto kilka wybranych punktów z bogatego programu. Kamienica Hipolitów (oddział Muzeum Krakowa) zaprasza na „Tajemnice starych kamienic, czyli co kryje się za fasadą” – spacer rozpocznie się o świcie, o godz. 6.30. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach (oddział Muzeum Narodowego) zaprasza na „Między Rzymem a Wersalem” − koncert włoskiej i francuskiej muzyki barokowej w wykonaniu zespołu Muzyki Dawnej Illusion Baroque. Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej MICET zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Jerzy Trela – tak to czuję” poświęconej jednemu z największych polskich aktorów.
Dla dzieci i młodzieży
Nie zabraknie także propozycji dla najmłodszych zwiedzających. Muzeum Archeologiczne w Krakowie przygotowało „Male archeologiczne odkrycia. Badania wykopaliskowe dla najmłodszych”, w trakcie których dzieci wcielą się w rolę badaczy przeszłości poszukujących cennych zabytków.
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przygotowało dla dzieci i młodzieży warsztaty edukacyjne z grą planszową „Twierdza od spiżarni i kuchni”. Pałac Krzysztofory zaprasza na „7 legend Krakowa Smok opowiada” – przedstawienie, podczas którego dzieci będą mogły zapoznać się z legendą o Smoku Wawelskim, Janie Twardowskim czy Lajkoniku, a oddział w Celestacie zaprasza na warsztaty dla dzieci „Gabriel Słoninka. Burmistrz i budowniczy”, podczas których uczestnicy będą budować z klocków najważniejsze budynki w mieście m.in. Ratusz, Sukiennice, Arsenał, Mury Obronne, Barbakan.
Z kolei Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza na oprowadzanie dla dzieci i ich rodziców podczas którego poznają najciekawsze obiekty na wystawie „Miasto. Technoczułość”.
Zarezerwuj tę datę: 19 listopada
Szczegółowy pogram 18. edycji Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich znajduje się na stronach muzeów uczestniczących w wydarzeniu oraz w załączniku pod ADRESEM. Muzea w tym dniu czynne będą w swoich stałych godzinach otwarcia, wstęp do niektórych jest bezpłatny. Na wybrane punkty programu obowiązują zapisy lub rezerwacje (za pośrednictwem stron internetowych poszczególnych instytucji).