Reklama

Kraków

„Miasto idealne” – fotograficzna historia pierwszych lat Nowej Huty

Źródło: krakow.pl
Dodano: 09.11.2023
Zdjęcie: krakow.pl / materiały prasowe
Zdjęcie: krakow.pl / materiały prasowe
Share
Udostępnij

Od 11 listopada do 31 grudnia w Domu Utopii będzie można oglądać wystawę fotografii Henryka Makarewicza i Wiktora Pentala przybliżających pierwsze lata Nowej Huty. Wernisaż wystawy odbędzie się 10 listopada.

Fotografie Henryka Makarewicza (1917–1984) i Wiktora Pentala (1920–2013) to wielopłaszczyznowy zapis pierwszych lat Nowej Huty (1949–1970), miasta pomyślanego i realizowanego jako całościowy koncept architektoniczny i społeczny.

Dalekie od dosłowności, ikoniczne obrazy Wiktora Pentala i Henryka Makarewicza tworzą wizualne DNA Nowej Huty, stanowiąc nie tyle wielopłaszczyznowy zapis pierwszych jej lat, co przepustkę do rozumienia doświadczenia modernizmu i nowoczesności, jak również działań badawczych wobec jej naczelnego medium – fotografii.

Kolekcja „Miasto idealne”, oparta na selekcji kluczowych fotogramów obu autorów zderza dwie perspektywy: miasta pomyślanego od podstaw, jako laboratorium urbanistyczno-architektoniczne i społeczne, stanowiące wypadkową nieskończonej liczby wcześniejszych scenariuszy miejskich – z jego reprezentacją, rozłożoną na szereg spojrzeń: stricte dokumentalne, humanistyczne, propagandowe, prywatne.

Zaplątane nie tylko w kolejne użyteczności, ale i bezpośrednio w rewir sztuki. Jako esencjonalny powidok równoległych im trendów wizualnych stanowią świadectwo angażowania medium fotografii na potrzeby przedsięwzięcia nowoczesności a za tym – klucze do jej zrozumienia.

Wystawa „Miasto idealne” w Domu Utopii to pierwszy pokaz oryginalnych prac obu autorów w miejscu ich powstawania. Ich kultowe już fotografie, spopularyzowane i sproblematyzowane szeroko za sprawą opiekującej się zbiorem od 2006 r. Fundacji Imago Mundi, stają się̨ konsekwentnie przedmiotem zainteresowania międzynarodowych badaczek i badaczy (historyków sztuki, historyków, socjologów, etnografów, kuratorów) jak i artystów współczesnych. Same fotografie wciąż nie są jednak fizycznie dostępne dla szerokiego odbiorcy w miejscu ich powstawania, którego bezpośrednio dotyczą i złożoność tłumaczą.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 listopada, o godz. 18.00, a oprowadzania kuratorskie: 18, 25 listopada, a także 2, 9, 16 grudnia – w godz. 17.30–18.30.

Dodatkowe informacje na stronie internetowej domutopii.pl.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy