Reklama

Kraków

Apteka Designu w listopadzie – czego możesz się spodziewać?

krakow.pl / SŁ
Dodano: 07.11.2023
Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe
Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe
Share
Udostępnij

Festiwal „Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie”, powrót Muzeum Zabawek na Wesołą z wyjątkową wystawą zabawek i warsztaty – to wszystko już w listopadzie w Aptece Designu.

Rozpoczynamy kolejny miesiąc, od kiedy dawna apteka przy ul. Kopernika 19A przerodziła się w miejsce, w którym szeroko rozumiany design spotyka się ze sztuką, nauką, nowymi technologiami i aktywizmem społecznym. Co przed nami?

Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie

Jak dobrze projektować, wspierając przy tym lokalną społeczność? Czy troska i emocje są ważne przy budowaniu nowych przestrzeni? Jak do projektowania mają się takie pojęcia jak bezpieczeństwo, odpowiedzialność społeczna czy recykling i czy istnieje idealny sposób na przywracanie do życia opuszczonych dzielnic? Spotkania z designem opierać się będą na weekendowych cyklach wykładów i spotkań ze specjalistami z branży, która nie tylko tworzy nowe projekty, ale skupia się również na rewitalizacji dzielnic, budynków i tworzeniu wokół nich zaangażowanej społeczności – „Wspólnoty”. Na wydarzenie zapraszamy się w dniach 11–12 oraz 25–26 listopada i jest ono bezpłatne, choć obowiązują wejściówki. Projekt jest częścią miejskiej inicjatywy „Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie”. Zobacz pełny program „Sztuki do Rzeczy – Design w Krakowie” w Aptece Designu.

Muzeum Zabawek

Tegoroczny motyw przewodni „Sztuki do Rzeczy”, jakim jest „Sprawczość”, podjęło między innymi Muzeum Zabawek w Krakowie, które od listopada gości w Aptece Designu. Sprawczość to wprawianie w ruch. Jak przedstawia się to zjawisko w kontekście designu i wzornictwa dla najmłodszych? Muzeum po raz pierwszy zaprezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji będzie towarzyszyć warstwa graficzna, która pokaże to, czego nie widać gołym okiem, czyli wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmocnią przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Do współpracy zaprosimy projektantów i designerów, dzięki którym poznamy anatomię i proces projektowy zabawki.

Wystawa: Jednostka urojona

Co łączy śmierć ćmy z wyginięciem jelenia olbrzymiego, a tajemniczą wieś Żytno z Antarktydą? Ile dni leżymy bezproduktywnie w ciągu średniej długości życia? Z ilu krain składa się Ruda Śląska? Ile tekstów kultury można zmieścić w nocniku?

Jednostka urojona” (łac. „imaginarius”) to pojęcie z obszaru algebry abstrakcyjnej, którego dokładnego znaczenia nie podejmujemy się tu wyjaśniać. W dużym uproszczeniu: matematyczne jednostki urojone to rodzaj wyobrażonych liczb, które wykraczają poza znany zbiór liczb rzeczywistych. Podobnie prace zrealizowane w Pracowni Grafiki Książki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach wykraczają poza klasyczne rozumienie książki. Podążając przede wszystkim za nieskrępowaną wyobraźnią autorów, ich wnikliwymi konstrukcjami myślowymi i poczuciem humoru, tworzą oryginalne narracje artystyczne. Warto zauważyć, że nieposkromionej swobodzie „imaginatio” (wyobraźni) towarzyszy, do pewnego stopnia matematyczna, dyscyplina wyrażająca się w precyzyjnie zaprojektowanych proporcjach formatów, wartościach marginesów, starannie określonych liczbach stron i składek, co niewątpliwie wpływa na ostateczny odbiór prezentowanych prac.

Autorskie projekty zostały zrealizowane w Pracowni Grafiki Książki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 11 listopada o godz. 18.00. Ekspozycja będzie dostępna od 11 do 26 listopada.

Nowohucka Siła Sprawcza/Naprawcza: Haft intuicyjny

12 listopada Ośrodek Kultury Norwida zaprosi do Apteki Designu na warsztaty, które będą opierać się na intuicyjnym wyszywaniu muliną na płótnie przygotowanym z tkanin z drugiego obiegu. Cykl Nowohucka Siła Sprawcza/Naprawcza, czerpiąc z lokalnych tradycji nowohuckiego rzemiosła i wzornictwa, skupia się wokół naprawiania przedmiotów oraz nadawania im nowego użytkowego i artystycznego wymiaru. Prowadząca zapozna uczestniczki i uczestników warsztatów z technicznymi podstawami hafciarskiego rzemiosła i pomoże połączyć je z potencjałem indywidualnej wyobraźni. Zaproponowane ćwiczenia, narzędzia i ściegi będą inspirować, stopniowo uwalniać kreatywność i budzić moc. Byś może to spotkanie będzie początkiem pięknej pasji haftowania. Wydarzenie będzie tłumaczone na PJM.

Wstęp wolny. Zapisy: zapisy_artzona@okn.edu.pl

Czytelnia

Niezmiennie, przez cały listopad dla wszystkich czynna będzie czytelnia. Przypominamy, że to miejsce, dzięki któremu możemy, chociaż na chwilę stać się częścią tej kreatywnej przestrzeni i zgłębić wiedzę na temat projektowania i jego wpływu na otaczającą nas przestrzeń.

Godziny otwarcia czytelni w listopadzie:

  • poniedziałki, środy: 12.00–16.00
  • wtorki, czwartki, piątki: 9.00–13.00

Szczegółowe informacje o spotkaniach w Aptece Designu znajdują się na stronie KBF.

Na część wydarzeń obowiązują zapisy lub wejściówki dostępne na stronie KBF:bilety.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy