Rozpoczął się sezon zimowych ogródków gastronomicznych, który trwa od 1 listopada do 31 marca 2024. 31 października większość letnich ogródków gastronomicznych zakończyła już swoją działalność. Wcześniej przedsiębiorcy złożyli do Urzędu Miasta Krakowa wnioski na zimowe ogródki gastronomiczne.
Do dzisiaj Wydział Spraw Administracyjnych UMK zawarł już 39 umów na okres od 1 listopada do 31 marca 2024 r. W ubiegłym sezonie (2022/2023) zawarto 45 umów na zimowe ogródki gastronomiczne (więcej o 6 umów w stosunku do br.). Przedsiębiorcy nadal mogą składać wnioski, według znowelizowanej procedury SA-23 (www.bip.krakow.pl) – dotyczącej terenów zarządzanych przez Wydział.
Od bieżącego roku procedura zawiera zasady i warunki dot. organizacji zimowych ogródków z podziałem na:
- Park Kulturowy Stare Miasto (Rynek Główny i pozostałe tereny Parku)
- Park Kulturowy Kazimierz ze Stradomiem
- Park Kulturowy Nowa Huta
- pozostałe tereny poza parkami.
Aby podpisać umowę na organizację ogródka gastronomicznego, przedsiębiorcy muszą złożyć komplet dokumentów, według wspomnianej wyżej procedury. Dostarczyć należy m.in.:
- projekt architektoniczny ogródka (wskazujący m.in. elementy wyposażenia, które zostaną ustawione w jego wnętrzu, powierzchnię, aranżację, kolorystykę, itp.)
- dokumenty formalne pozwalające na zweryfikowanie czy przedsiębiorca – restaurator:
- posiada dokument potwierdzający dysponowanie lokalem gastronomicznym, przed którym będzie ustawiony ogródek (np. umowa najmu, wypis z księgi wieczystej, akt notarialny)
- posiada zaświadczenie/decyzję dla ogródka – wydane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (Sanepid)
- legitymuje się pełnomocnictwem udzielonym do reprezentowania firmy.
Opłata za ogródek gastronomiczny pozostaje bez zmian w stosunku do sezonu letniego i wynosi 3,00 zł netto za jeden dzień za jeden metr kwadratowy (+ Vat 23%). Umowy są zawierane na jeden sezon.
W przypadku pasów drogowych obowiązuje odrębna procedura ZDMK-26 (ogródki na tych terenach podlegają Zarządowi Dróg Miasta Krakowa).