Ponad 150 przedstawicieli organizacji pozarządowych i pracowników urzędów z całej Polski spotka się 29 i 30 listopada w krakowskim Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22 na 7. ogólnopolskiej konferencji „Miejsca Otwarte. Rozmowy o przestrzeniach spotkań sąsiedzkich”.
Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Miejsca Otwarte na zmianę”. Uczestnicy będą rozmawiać o wyzwaniach i trendach, które stają przed społecznościami i sąsiadami, animatorami i organizacjami prowadzącymi miejsca otwarte, a także samorządami, które kreują warunki ich działania.
W pierwszym dniu konferencji zaplanowano siedem wydarzeń towarzyszących, między innymi wizytę w Miejscu Aktywności Mieszkańców „Na Kozłówce”, Programie Aktywności Lokalnej „Nad Potokiem” i innych miejscach, w których na co dzień mieszkańcy mogą realizować swoje inicjatywy. Drugi dzień wypełnią sesje tematyczne dotyczące tworzenia i prowadzenia miejsc otwartych.
Po raz pierwszy taka konferencja odbędzie się w Krakowie. Do tej pory organizowana była w Warszawie.
Głównym organizatorem tegorocznej konferencji jest Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych, a współorganizatorami Miasto Stołeczne Warszawa i Urząd Miasta Krakowa.
Współfinansowanie konferencji możliwe jest także dzięki dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich. Projekt realizowany jest także przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego. Partnerami merytorycznymi jest ponad 20 organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych i instytucji publicznych z całej Polski.
Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych kończy w tym roku 15 lat. Jej hasłem jest „Zmieniamy marzenia w działania”. Fundacja jest niezależną organizacją pozarządową, powołaną po to, by wspierać rozwój i współpracę sektora pozarządowego w Małopolsce. To zespół ekspertów, którzy chcą, aby mieszkańcy w dialogu i współpracy decydowali o sprawach, które ich dotyczą, a organizacje pozarządowe, poprzez zaangażowanie ludzi, skutecznie realizowały swoją misję. Organizacja aktywnie uczestniczy w dialogu na rzecz tworzenia warunków sprzyjających aktywności społecznej i obywatelskiej.
W sprawie konferencji można kontaktować się z Katarzyną Pętlak-Długosz, tel.: 506 067 255, e-mail: promocja@bis-krakow.pl.
Program konferencji na STRONIE.