Reklama

Kraków

Przetarg na budowę nowych zbiorników retencyjnych przy ul. Burzowej i Folwarcznej

Źródło: krakow.pl
Dodano: 28.11.2023
Zdjęcie: Klimat–Energia–Gospodarka Wodna
Zdjęcie: Klimat–Energia–Gospodarka Wodna
Share
Udostępnij

Jednostka Klimat–Energia–Gospodarka Wodna ogłosiła przetarg na budowę trzech zbiorników retencyjnych: dwóch przy ul. Burzowej, jednego przy ul. Folwarcznej, a także przebudowę części istniejącego otwartego rowu m.in. na częściowo zamknięty kanał retencyjny.

Zbiorniki i kanał retencyjny to urządzenia pozwalające na zmagazynowanie określonej ilości wody i odciążenie miejskiej kanalizacji deszczowej poprzez zatrzymywanie przez jak najdłuższy czas wód opadowych.

Nowe zbiorniki

Prace przygotowawcze związane ze stworzeniem koncepcji odwodnienia tego terenu oraz projektu budowlanego wraz z niezbędnymi pozwoleniami trwały blisko dwa lata. Dziś wiemy, że skuteczniejsze gospodarowanie wodami opadowymi oraz zmniejszenie ryzyka powodziowego na tym obszarze będzie możliwe dzięki budowie małego zbiornika przy ul. Burzowej o powierzchni retencyjnej 330 m², budowie dużego zbiornika o powierzchni 2608 m², przebudowie istniejącego koryta rowu o długości całkowitej 406 metrów m.in. na częściowo zamknięty 250-metrowy kanał retencyjny oraz na budowie nowego zbiornika przy ul. Folwarcznej o powierzchni 1290 m². W sumie ponad 4,5 tys. m² powierzchni retencyjnej.

Ostatni zbiornik usytuowany przy ul. Folwarcznej będzie oddalony od pozostałych o ok. 1 km, a jego zadaniem będzie przechwycenie nadmiaru wód deszczowych spływających od północnej strony osiedla, czyli od strony ul. Kocmyrzowskiej. Dzięki inwestycji nastąpi częściowe odciążenie kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Burzowej, gdzie na przestrzeni lat po intensywnych deszczach pobliskie rowy zamieniały się w rwące strumyki.

Nowe zbiorniki będą miały kluczowy wpływ na poprawę zarządzania wodami opadowymi, ale także zredukują ryzyko powodziowe w obszarze zlewni rowu na ul. Burzowej. Warto zaznaczyć, że przez dzielnicę przepływa kilka rzek, które w czasie intensywnych opadów zwiększają swoją objętość, powodując lokalne podtopienia. To m.in. Burzowiec, Baranówka, czy Struga Rusiecka.

Wartość zadań w ramach projektu szacowana jest na około 11 milionów złotych. Prace budowlane mają zakończyć się maksymalnie do 20 miesięcy od daty podpisania umowy.

Otwarcie ofert w przetargu zaplanowano na 11 grudnia, na godz. 12.00.

Szczegóły na STRONIE.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy