W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Regionalnej Grupy ds. Rozwoju Technologii Wodorowych. Uczestnicy mieli okazję nie tylko podsumować pierwsze pełne dwanaście miesięcy funkcjonowania Grupy, ale też spojrzeć w przyszłość w związku z nadchodzącymi wydarzeniami na regionalnej i międzynarodowej mapie wodorowej. Większą część czasu przewidzianą na prezentacje i dyskusje pochłonęła debata nad zakończeniem prac nad dokumentem pn. Plan rozwoju technologii wodorowych w Małopolsce do 2030 r.
Spotkanie małopolskich interesariuszy rozpoczął wicemarszałek Józef Gawron, który przypomniał o najważniejszych sukcesach, które w 2023 r. stały się udziałem Małopolski w obszarze wodoru. Podkreślił on rolę instytucji i gremiów umożliwiających sieciowanie podmiotów zajmujących się wodorem, a także wskazał na przykład Grupy jako ciała o kluczowym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w regionie.
– Grupa, która w domyśle miała wspierać działania Małopolski w projekcie pilotażowym Hydrogen, znacząco poszerzyła obszar swojego wpływu. Dzięki Państwa zaangażowaniu możliwe jest strategiczne oraz holistyczne planowanie bieżących i przyszłych działań na rzecz budowy małopolskiego ekosystemu wodorowego – podsumował wicemarszałek.
O minionym roku w kontekście osiągnięć i wypracowanych korzyści wspomniał w swoim przemówieniu również Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki UMWM Jerzy Kopeć. Podkreślił przede wszystkim rosnące znaczenie projektu pilotażowego Hydrogen, w którym Małopolska pełni rolę współkoordynatora razem z włoską Lombardią i Słowenią. Do członków Rady zostało przy tej okazji wystosowane zaproszenie na wyjazd studyjny do Rimini, gdzie na przełomie lutego i marca odbędą się branżowe targi Key Energy Forum. Na zakończenie Dyrektor Kopeć poinformował o środkach zaplanowanych przez samorząd na finansowanie aktywności związanych z popularyzacją wodoru, w tym wyjazdach na sieciowanie czy wsparcie lokalnych przedsiębiorców.
W dalszej części wydarzenia dr Andrzej Czulak, Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych (PKTK) zaprezentował wstępną wersję Planu rozwoju technologii wodorowych w Małopolsce do 2030 r. Dokument to efekt kilkumiesięcznej pracy członków PKTK, Krakowskiego Parku Technologicznego oraz biorących udział w warsztatach smart-labowych ekspertów. Pokazanie wstępnych założeń, przeprowadzonych analiz i podjętych rekomendacji umożliwiło weryfikację treści i skonfrontowanie jej z oczekiwaniami części interesariuszami skupionymi w Grupie. Na podstawie podjętej dyskusji zapowiedziano możliwość wniesienia dalszych poprawek oraz szerokie konsultacje społeczne, które odbędą się w lutym.
Koncepcję tzw. ekosystemu 3W, którego fundamenty oparte są o wodór, wodę i węgiel zaprezentował Pan Maciej Malski-Brodzicki, ekspert ds. wsparcia innowacji, Bank Gospodarstwa Krajowego. Idea 3W to unikalna na skalę światową koncepcja Banku Gospodarstwa Krajowego, w której połączone zostały kompetencje i potrzeby świata nauki, biznesu i administracji, aby w oparciu o technologie z obszaru wody, wodoru i węgla pierwiastkowego budować nowoczesną i zrównoważoną przyszłość. Bank BGK, to również instytucja, która posiada w swoim portfolio finansowanie innowacyjnych projektów w dziedzinach odnawialnych źródeł energii, włączając w to inwestycje w wodór.
Kolejne spotkania Regionalnej Grupy ds. Rozwoju Technologii Wodorowych odbędzie się w kwietniu na terenie Politechniki Krakowskiej.