Reklama

Kraj

Prezydent: służba wojskowa to szczególne zadanie, która ma wymiar ogromnego ryzyka

PAP
Dodano: 25.03.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Służba Rzeczypospolitej w armii to szczególne zadanie. Dzisiaj zobaczyliśmy, że ma ona także wymiar ogromnego ryzyka; dlatego tak wielkim szacunkiem darzę naszych żołnierzy i ich najbliższych – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania wielkanocnego z żołnierzami.

W poniedziałek prezydent Duda wraz z m.in. wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, szefem BBN Jackiem Siewierą i szefem Sztabu Generalnego WP gen. Wiesławem Kukułą wziął udział w spotkaniu wielkanocnym z żołnierzami z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie, organizującej m.in. loty najważniejszych osób w państwie.

Podczas wystąpienia prezydent nawiązał do wypadku, w którym w poniedziałek podczas prac z materiałami wybuchowymi w Solarni koło Lublińca zginęło dwóch żołnierzy z 5. Tarnogórskiego Pułku Chemicznego. Jak zaznaczył, tragiczna wiadomość “spowodowała, że to dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy minutą ciszy”.

“To jest szczególna zadanie, jakie człowiek na siebie przyjmuje – służba Rzeczypospolitej w armii. Dzisiaj po raz kolejny zobaczyliśmy, że ma ona i ten wymiar – że poza zwykłą pracą, którą jest na co dzień, ma ona też w sobie ogromny wymiar ryzyka związanego z codzienną służbą, szczególną służbą wojskową. Przekonaliśmy się o tym w ciągu ostatnich tygodni dwukrotnie – najpierw, gdy dwóch naszych żołnierzy zginęło na poligonie na skutek wypadku i dzisiaj, gdy zdarzył się kolejny wypadek, tym razem z materiałami wybuchowymi” – mówił prezydent.

“Każdy, kto podejmuje to zadanie musi mieć świadomość – i wierzę, że ma tego świadomość – że ta służba dla Rzeczypospolitej ma wymiar szczególny. Dlatego tak wielkim szacunkiem, jako obywatel RP, ale dzisiaj także jako prezydent i zwierzchnik sił zbrojnych darzę naszych żołnierzy, tych, którzy codziennie służą RP i ich najbliższych” – dodał, podkreślając, że także najbliżsi żołnierzy służą Rzeczypospolitej.

Prezydent przypomniał, że polscy żołnierze służą także w szeregu kontyngentów za granicą. “Bywało, jak wszyscy pamiętamy, że polscy żołnierzy ginęli, także na skutek zamachów, w walce, próbując nieść pokój, próbując przywrócić ludziom możliwość normalnego życia” – przypomniał i dodał, że służba żołnierzy za granicą to także wypełnianie zobowiązań sojuszniczych i przez to wzmacnianie bezpieczeństwa Polski.

Czytaj również:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy