Reklama

Kraj

Szef MON zapowiada budowę bazy śmigłowców na lotnisku w Świdniku

PAP
Dodano: 25.03.2024
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Share
Udostępnij

Planujemy umiejscowić tu bazę lotnictwa śmigłowcowego Wojska Polskiego. Przed nami finalizacja umowy w tej sprawie – zapowiedział w poniedziałek na lotnisku w Świdniku wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.


W poniedziałek Kosiniak Kamysz oraz marszałek województwa lubelskiego, prezydent miasta Lublin i prezes zarządu portu lotniczego Lublin podpisali list intencyjny o współpracy pomiędzy MON i województwem lubelskim. Jak zapowiedział na briefingu prasowym po spotkaniu z lokalnymi władzami szef MON, jednym z elementów współpracy ma być utworzenie stałej bazy śmigłowców Wojsk Lądowych SZ RP na lotnisku w podlubelskim Świdniku.

Szef MON dodał, że w Świdniku mogłyby być prowadzone także szkolenia dla pilotów śmigłowców. “Chcielibyśmy, żeby lotnisko w Lublinie, w Świdniku było też we współwładaniu z samorządem miasta i województwa Agencji Mienia Wojskowego, żeby siły zbrojne, ministerstwo obrony narodowej miało tutaj swoją reprezentację” – powiedział. Dodał, że lotnisko może połączyć wiele funkcji ważnych dla regionu – bezpieczeństwa, transportu cargo czy turystyki.

“To jest ta część Polski, która zasługuje dzisiaj na ogromne wsparcie – Polska wschodnia, województwa: lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, podkarpackie. Musi tu być stała obecność wojsk sojuszników, ale też Wojsko Polskie musi inwestować w tereny, i będzie inwestować” – zadeklarował Kosiniak-Kamysz.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy