Reklama

Kraj

Premier: Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie dot. geopolitycznych kwestii mają identyczne stanowisko

Adrian Kowarzyk, Mikołaj Małecki amk/ mml/ sdd/PAP
Dodano: 26.02.2024
Warszawa, 26.02.2024. Premier Donald Tusk podczas wspólnej konferencji z premierem Kanady Justinem Trudeau po spotkaniu w siedzibie KPRM w Warszawie, 26 bm. Fot.  PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 26.02.2024. Premier Donald Tusk podczas wspólnej konferencji z premierem Kanady Justinem Trudeau po spotkaniu w siedzibie KPRM w Warszawie, 26 bm. Fot. PAP/Piotr Nowak
Share
Udostępnij

Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, jeśli chodzi o najważniejsze geopolityczne kwestie, w tym napaści Rosji na Ukrainę i przyszłości naszego regionu – podkreślił premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau.

W poniedziałek przed południem premier szef polskiego rządu spotkał się z przebywającym z wizytą w Polsce premierem Kanady.

Donald Tusk i Justin Trudeau

Podczas wspólnej konferencji po spotkaniu Tusk podkreślił, że Polska i Kanada “właściwie w każdej sprawie” prezentują identyczne stanowisko, jeśli chodzi o najważniejsze geopolityczne kwestie, w tym napaści Rosji na Ukrainę i przyszłości naszego regionu.

“Mamy podobne wrażenia i intencje. Ukraina potrzebuje naszej pomocy w wojnie z Rosją, wszystkie państwa Zachodu powinny działać bardziej zdecydowanie. Mamy co najmniej kilka możliwości na zwiększenie presji na Rosję i to w sposób bardzo wydatny” – powiedział.

Aktywa Rosyjskiego Banku Centralnego

Premier podkreślił, że rozmawiał z Trudeau o zamrożonych w bankach zachodnich i całego świata, w tym Japonii, aktywach rosyjskiego banku centralnego.

“Trwa w tej chwili dyskusja w Europie i innych krajach, jak użyć te środki na rzecz odbudowy Ukrainy i prezentujemy tutaj identyczne stanowisko. Będziemy pracowali z panem premierem, naszymi przyjaciółmi w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, aby decyzje o użyciu tych środków na rzecz Ukrainy i przeciwko agresji rosyjskiego. To, wydaje się, rzecz dla nas oczywista i nad którą warto pracować” – zaznaczył.

300 mld dolarów na rzecz Ukrainy

Premier Tusk podkreślił, że mowa o 300 mld dolarów, które powinny być wykorzystane na rzecz Ukrainy w jej obronie przez rosyjską agresją.

Kanadyjski premier w poniedziałek rano spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. W sobotę, w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wraz z innymi przywódcami – m.in. premier Włoch Giorgią Meloni oraz szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen – Trudeau odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy